Yükleniyor...
İçeriğe atla

20 Ekim'e kadar Parlamentoya sunulması gereken 2018 Yılı Finans Kanunu (Bütçe Kanunu) Parlamentoda görüşülecek. Fas Başbakanı Saad Eddine El Othmani tarafından başkanlık edilecek görüşmelerde hükümetin 2018 yılı harcama planlamasının yanısıra 3 yeni önemli kanun tasarısı da tartışmaya açılacak. Söz konusu tasarılarda, iç borçlanma, dış finansman imkanları konusunda kullanılabilecek araçlar, dış borç ödemeleri, faiz ve kura ilişkin politikaların belirlenmesi gibi bir çok önemli alanın mali yıldan önce düzenlenmesi bekleniyor. 

Kaynak : https://www.moroccoworldnews.com/2017/10/231309/moroccan-government-council-discuss-2018-finance-bill/

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 18.10.2017 11:58:00 (TSİ)

Yunan İstatistik Kurumu(ELSTAT) tarafından açıklanan 2016 yılı GSYİH’ya ait ikinci tahmini verilere göre; Yunan ekonomisi geçen yıl %0.2 daralmıştır.

Avrupa Komisyonu’nun Şubat ayında yayımlanan kış dönemi tahminlerinde, Yunanistan’ın 2016 yılı GSYİH’ndaki büyüme oranı %0.3, IMF’in düzeltilmiş tahminlerinde ise %0.4 olarak öngörülmüştü.

Yunan Hükümeti ise; geçtiğimiz Mayıs ayında 2017 yılı büyüme tahminini %2.7’den %1.8’e düşürmüştür.

 

Kaynak: www.ekathimerini.com

Yayımlayan: Atina Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 18.10.2017 11:32:00 (TSİ)

Bangladeş'te 2017 Eylül ayında tüketici fiyat enflasyonu artan gıda fiyatlarının etkisi ile 2015 Ekim ayından beri en yüksek seviye olan %6,12 olarak gerçekleşmiştir. Bangladeş Ulusal İstatistik Bürosunun verilerine göre, 2017 Eylül ayında gıda fiyatları fiyat düzeyi %7,87 artış kayderken, enflasyon sepetinde yer alan gıda dışı kalemlerin fiyat düzeyinde ise bir önceki aya göre %3,44 artış yaşanmıştır. Bangladeş'te yıllıklandırılmış enflasyon oranı 2017 Temmuz ayından itibaren pozitif bir seyir izlemektedir.

Diğer taraftan, özellikle 2017 Ağustos ayında ülkede son yılların en büyük sel felakatinin yaşanması üzerine ülkede pirinç rekoltesinde düşüş yaşanmış ve temel besin maddesi olan pirinç fiyatlarında ciddi artış yaşanmıştır. Bangladeş Hükümeti, Hindistan, Vietnam ve Myanmar'dan pirinç ithal etmeye başlamıştır.

Kaynak: BBS

Yayınlayan: Dakka Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 18.10.2017 09:58:00 (TSİ)

Karadağ Sürdürülebilir Kalkınma ve Turizm Bakanı Pavle Goranoviç, Kolasin 1600 kayak merkezindeki inşaat çalışmalarının programa uygun olduğunu ve 2018/2019 kış sezonunda açılmasının beklendiğini söyledi.

Sn. Raduloviç, gelecekteki kayak merkezi, teleferik inşaat alanı ve baz istasyonunu ziyaret etti.

Kayak merkezi ayrıca, dört kilometrelik kayak pisti ve 9 milyon dolardan fazla değerinde olan bir kar yapma sistemine sahip olacak.

Kayak merkezinin geliştirilmesindeki yatırımın toplam değeri 22 milyon Avro’dur.

Gelecekteki kayak merkezi ile Kolasin 1450 resortunu birbirine bağlayacak 2 milyonluk değerinde olan yol ve her iki tesise de güç sağlayacak olan “Jezerine” trafo istasyonunun inşaatı sürmektedir.

Raduloviç, Zarski ve Cmiljaca kayak pistlerindeki teleferikler inşaatı için ihalelerin hazırlandığını belirterek, teleferikler ve destek altyapısının geliştirilmesinin ciddi yatırımcıları, kayak merkezi ve otel işletmecilerini davet etme koşullarını yerine getireceğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Karadağ Haber Ajansı MINA

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.10.2017 06:58:00 (TSİ)

Yabancı vatandaşlar Devamlı Kalkınma Fonu’na asgari olarak 100 bin Avro tutarında katkıda bulunmaları ya da stratejik gelişme alanlarından birine 250 bin Avro tutarında yatırım yapmaları halinde Moldova vatandaşlığını alabilecektir. Konuyla ilgili bir düzenleme 6 Ekim 2017 tarihinde Moldova Resmi Gazetesi’nde (Monitorul Oficial) yayınlanmıştır.

Yönetmelikte, yatırımların en az 60 aylık bir süre için yapılması gerektiği belirtmektedir.

Moldova vatandaşı olmak isteyen yabancıların, iyi bir ekonomik ve finansal itibara sahip olması, sabıkalı olmaması, para aklama veya terörizmi finanse etme faaliyetlerine katılmamış olması, devlete borcu olmaması veya belirli uluslararası kısıtlamalarının olmaması gerekmektedir.

Belgeye göre, vatandaşlığa başvuranlarının akrabaları da kontrol edilecek olup, her başvuru özel bir komisyon tarafından değerlendirilecektir.

Yatırım programına katılarak vatandaşlığı almak isteyen kişilerin, mali itibarını ve iyi bir ekonomik durumda olduğunu kanıtlamak üzere bir belge dosyasını sunmaları gerekmektedir.

Yönetmeliğe göre dosyada;

 • Vatansız kimlik belgesi veya pasaport kopyası;
 • Yabancı vatandaşın veya vatansız kişinin ortak/hissedar olduğu girişimcilik faaliyetlerinde bulunan tüzel kişinin kuruluş belgelerin kopyaları ya da yabancı vatandaşın veya vatansız kişinin bireysel girişimci (adi şirket) olarak faaliyet kaydı olduğunu gösteren tescil belgelerinin kopyaları;
 • Firma ortağı ve gerçek kişi olarak son 5 yıllık sürede edindiği geliri kanıtlayan belgeler;
 • Yatırım yapıldığı girişimciliğin faaliyetlerini ispatlayan belgeler;
 • Tüzel Kişi ve Adi Şirket Devlet Sicil Defteri’nden veya benzer tüzel kişi sicil defterinden kayıt özetinin kopyası;
 • Yabancı vatandaşın ya da vatansız kişinin veya kendisinin, aile fertlerinin veya bakmakla olduğu kişilerin ortak veya hissedar olduğu ticaret amaçlı tüzel kişilerin kamu bütçesine veya sosyal sigorta bütçesine karşı borcu olmadığına dair belge;
 • Vatandaşı olduğu devletin kamu bütçesine veya son ikamet ettiği herhangi seviyedeki mahalli idare bütçesine karşı borcu olmadığına dair belge;
 • Yabancı vatandaşın ya da vatansız kişinin ve 12 yaşından büyük aile fertlerinin veya bakmakla olduğu kişilerin özgeçmişi;
 • Yabancı vatandaşın veya bakmakla olduğu kişilere ait, son ikametgâh yerinde düzenlen sabıka kaydı ve diğer ülkelerde de sabıkalı olmadığına dair şahsi sorumluluk altında beyanname;
 • Yatırım yaptığı kaynakların yasal kaynaklardan edinildiğine ve kendisine ait olduğuna dair şahsi sorumluluk altında beyanname;
 • Yatırım yaptığı kaynakların yasal kökenini ispatlayan birincil belgeler ve diğer bilgilerin

yer alması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, bu kişilerin, Devamlı Kalkınma Fonu’na geri ödenmeyecek 100 bin Euro tutarında katkılarını (mevduatlarını) yatırdıklarına veya ESCROW tipi hesaba para havale ettiklerini ispatlayan belgeleri ve yabancı vatandaşın veya vatansız kişinin banka hesap bilgilerini ibraz etmeleri gerekecektir.

Vatandaşlık başvurusunun şahsen, şahsi veya firma tarafından düzenlenen vekâletname ile yetkilendirilmiş temsilci tarafından yapılması mümkündür.

Kaynak: www.moldpres.md (05/10/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 17.10.2017 06:29:00 (TSİ)

Afrika Kalkınma Bankası tarafından yayınlanan rapora göre, Fas’ı n GSYİH’sının 120 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. 2016 yılında 116 milyar dolar olarak gerçekleşen GSYİH’nın 2017 yılında 121.4 milyar dolara ulaşması beklenirken, 2006 yılında 65 milyar dolar seviyelerinde olan büyüklüğün yaklaşık 10 yıllık dönemde iki katına çıktığı ifade edildi. Afrika Kalkınma Bankası diğer taraftan, diğer uluslararası kuruluşların tahminlerine paralel şekilde 2017 yılında Fas ekonomisinin büyümesini % 4.5 olarak öngörürken 2018 yılı beklentisini ise % 3.9 olarak açıkladı. Son olarak raporda Fas, dünya  (2017 - % 3,5 ve 2018 - % 3,6), Afrika bölgesi (2017 - % 3 ve 2018 -% 3,7) ve Kuzey Afrika (2017-% 1 ve 2018-%3.6) bölgelerinin ortalama büyüme rakamlarından daha yüksek performansı ile dikkat çektği ifade edildi.

Kaynak: https://www.moroccoworldnews.com/2017/10/231035/increased-inflation-in-2018-to-accelerate-adoption-of-dirham-liberalisation-reform-bmi-research/

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.10.2017 06:28:00 (TSİ)

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) 2017-2018 Küresel Rekabetçilik Raporu’nun sonuçlarına göre Moldova on bir basamak yükselerek 137 ülke arasında 89. sırada yer almıştır.

Bir önceki yıl on altı basamak düşen Moldova maksimum yedi puandan dört puan alarak bu sene performansını iyileştirmiş bulunmaktadır.

Moldova ekonomisi Cezayir, Yunanistan ve Nepal’den hemen sonra ve Namibya, Kenya ve Arjantin’in önünde yer almıştır.

Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre, sırasıyla 81. ve 68. sıralarda yer alan Ukrayna ve Romanya Moldova’yı geride bırakmıştır. Azerbaycan (35), Rusya (38), Kazakistan (57), Gürcistan (67), Ermenistan (73) ve Tacikistan (79) gibi BDT’ye üye ülkeler de Moldova’nın önünde yer almıştır.

Moldova en düşük puan (2,6) ve dolasıyla en zayıf sonucu (128. sıra) “İnovasyon” kaleminde almıştır.

Mali Piyasaların Gelişmişliği, Kurumsal Yapılanma ve Mal Piyasaların Etkinliği endeksleri de Moldova’nın zayıf not aldığı alanlar arasında yer almaktadır.

Moldova en yüksek notları Teknolojik Hazırlık (53.), Yükseköğretim ve İşbaşında Eğitim (83.) ile Makroekonomik Ortam (81.) endekslerinde almıştır.

Genel olarak, Moldova 12 endeksten 8’ini iyileştirmiş bulunmaktadır.

Moldova Ekonomi Bilimler Akademisi rektörü Grigore Belostecinic raporun tanıtımında yatırımcıların ve girişimcilerin en çok karşılaştığı sorunların geçen yıllarda da olduğu gibi yolsuzluk, siyasi istikrarsızlık, finansal kaynaklara erişim, verimsiz hükümet bürokrasisi ve gelişmemiş altyapının olduğunu açıklamıştır.

Rapora göre altı yıldır birinciliği koruyan İsviçre’den sonra ABD, Singapur, Hollanda ve Almanya dünyanın en rekabetçi ülkeleri arasında yer almıştır.

Kaynak: www.moldpres.md (27/09/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.10.2017 06:20:00 (TSİ)

Moldova Merkez Bankası 2017 yılının ilk sekiz ayında bankalar aracılığıyla yurtdışından gerçek kişilere yönelik gerçekleştirilen para transferi hacminin bir önceki yılın aynı dönemine göre % 9,3 oranında artığını açıklamıştır. Bu kapsamda, yurtdışı işçi gelirleri anılan dönemde, 2016 yılına göre 65 milyon ABD Doları artışla toplam 760 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Moldova Merkez Bankası’nın son verilerine göre 2017 yılının Ağustos ayında yurtdışı işçi gelirleri 2016 yılının aynı ayına kıyasla % 9,5 oranında artışla 106 milyon ABD Doları seviyesine çıkmıştır.

Kaynak: www.moldpres.md  (28/09/2017)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.10.2017 06:20:00 (TSİ)

Avusturya İstatistik Kurumu verilerine göre, Avusturya’da 2016 yılı Eylül ayı ile 2017 yılı Eylül ayı dönemi enflasyon oranı %2,4 olarak kaydedildi. Ağustos dönemi enflasyon oranı %2,1 olarak kaydedilmişti.

Fiyat artışlarında özellikle, gıda ve yakıt fiyatları ile gazete ve dergiler ilk sırada yer alırken, hizmet sektörü de fiyat artışlarında ön sıralarda yer aldı.

Kaynak: Statistik Austria

Yayımlayan: Viyana Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.10.2017 11:28:00 (TSİ)

Litvanya, Ocak-Ağustos döneminde Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere 6,9 milyar Avro ihracat gerçekleştirdi. Bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ihracatta %25 artış yaşandı. Buna karşın, AB dışındaki ülkelere ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 artışla 5,6 milyar Avroya yükseldi. Buna göre, Litvanya AB dışındaki ülkelere 1,3 milyar Avro dış ticaret fazlası verdi. 

Öte yandan, 2017 yılının ilk 8 ayında AB ülkelerine ihracat %12 artış göstererek 10 milyar Avro oldu. Aynı dönemde AB ülkelerinden ithalat %15 artışla 13,1 milyar Avroya yükseldi. Bunun neticesinde, AB içi ticarette Litvanya 3,1 milyar Avro dış ticaret açığı verdi.

Bu dönemde, Litvanya'nın genel ticareti ise 1,8 milyar Avro açık ile neticelendi.

Kaynak       : ELTA

Yayımlayan: Vilnius Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 17.10.2017 09:06:00 (TSİ)

Doha Hamad Limanının konteyner, kuru yük, genel kargo işlemlerine ilişkin tarifleri ile yeni kurulan konteynır yönetim merkezinde verilen depolama ve tamirat gibi hizmetlere ilişkin tarifeler Katar Liman İdaresi Şirketi (Mwani Qatar) tarafından yayımlandı. 

Ayrıntılı bilgilere www.mwani.com.qa adresinden ulaşılabileceği de belirtildi.

Hamad Limanı Ücretleri.pdf

Konteynır Yönetim İstasyonu Ücretleri.pdf

Kaynak: Gulf Times (16.10.2017)

Yayınlayan: Doha Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 16.10.2017 07:03:00 (TSİ)

Bosna Hersek'te süt ve süt ürünleri üretiminin 2012 – 2016 yıllarını kapsayan beş yıllık dönemde istikrarlı artış kaydettiği açıklandı. Bu minvalde 2016 yılında gerçekleştirilen süt ve süt ürünlerinin ihracatının, bir önceki yıla nazaran %11 oranında arttığı da belirtildi.

Haberde devamla, taze süt alımının artışıyla birlikte, peynir, süt kreması, yoğurt ve diğer fermente ürünler gibi piyasa değeri yüksek olan süt ürünlerinin üretiminin artışının sürdüğü bildirildi.

2017 yılın başında süt ve süt ürünlerinin AB'ye ihracatının devamı için gerekli şartların yerine getirildiği tekrar tespit edilmekle birlikte, ihracatçı listesinin de genişletildiği ifade edildi.
 

Kaynak: İndikator.ba Haber Portalı 

Yayımlayan: Saraybosna Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 16.10.2017 05:00:00 (TSİ)

Leone Moressa Vakfı tarafından “göç ekonomisi” başlığı altında yayınlanan yıllık rapor kapsamındaki verilere göre, İtalya’daki göçmenler GSYİH’ya %9 oranında (131 milyar Avro) katkı sağlıyor. Rapora göre,  2016 yılında İtalya’daki göçmenler 11 milyar Avro sosyal güvenlik katkı payı ve 7 milyar Avro’nun üzerinde gelir vergisi ödediler. 2016 yılında İtalya’da düzenli olarak (kayıtlı) olarak çalışan yabancı göçmen sayısının 5 milyonu aştığı ve bir önceki yıla göre %10 artış kaydettiği belirtiliyor.

Göçmenlerin GSYİH üzerindeki katkısının yarısından fazlasının hizmet sektörüne ait olduğu bildirilen haberde, imalat sanayinin katkısının ise 26 milyar Avro’yu geçtiği belirtiliyor. İmalat sanayini, sırasıyla, inşaat (12,2 milyar Avro),  ticaret (11,6 milyar Avro), konaklama ve restoran (10 milyar Avro) ve tarım (5,5 milyar Avro) sektörleri takip ediyor.

Kaynak: Il Sole 24 Ore  –  16 Ekim 2017.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 16.10.2017 04:17:00 (TSİ)

İtalyan Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda, Sparkle’nin Telekom İtalya’dan (TIM) ayrılmasının Hükümeti düşündürmediğini ancak telekomünikasyon ağının “nötr” olmasının ulusal çıkarlar adına önem atfettiğini beyan etti. İtalyan Mevduat ve Kredi Sandığı’ nın (Cassa Depositi e Prestiti) İtalyan Telekoma’a iştirakinin şu an için gündemde olmadığına da değinen Bakan Calenda, “altın hisse” meselesinin Bakanlar Kurulu’nun dikkatine sunulacağını belirtti.

Bakan Calenda, bu hususta eşit ve dengeli aynı zamanda cezalandırıcı olmayan bir yol izleneceğinin de altını çizdi. Önümüzdeki günlerde TIM Yönetim Kurulu’nun Canal+ ile ortaklığın onaylanması için bir araya geleceğine değinen Bakan Calenda, söz konusu toplantıda yönetim konusunun da ele alınmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Normlara riayet edilmesi koşuluyla iki şirketin ayrılmasında bir sakınca olmadığına dikkat çeken Bakan Calenda, ancak şirket açısından iki ayrı telekomünikasyon ağına sahip olmamaktan doğabilecek fayda ve riskler hakkında çalışma yapılmasının Ulusal Telekomunikasyon Garanti Otoritesi’ndan (AGCOM) talep edildiğini açıkladı. Bakan Calenda, sahiplik konusuna odaklanmadıklarını ancak yabancı yatırımcıları cezalandırmak niyetinde olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Il Sole 24 Ore  –  15 Ekim 2017.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 16.10.2017 04:15:00 (TSİ)

Fas’ın Fes şehrinde kurulması planlanan ekonomik bölge konusunda Fas ile Çin’li yetkililer arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Fes Meknes Bölgesel Yatırım Merkezi ile Çin Endüstriyel Gelişme Birliği yetkilileri arasında imzalanan anlaşma ile havacılık, otomotiv, tarım, sağlık, kültür, yenilenebilir enerji, inşaat alanlarında işbirlikleri öngörülürken, söz konusu bölgede oluşturulması planlanan ekonomik bölge ile birlikte iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişeceği ifade edilirken bölge halkınada önemli düzeyde istihdam yaratılmasının beklenediği vurgulandı.

Kaynak : http://fr.le360.ma/recherche?f%5b0%5d=field_signature%253Auid%3A6969

Yayınlayan: Rabat Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 16.10.2017 12:47:00 (TSİ)

Suudi Arabistan Krallığı Adalet Bakanı Sn. Dr. Walid Bin Muhammad Al Sama'ani tarafından pazar günü yapılan açıklamaya göre Riyad, Cidde ve Dammam şehirlerinde 21 Eylül 2017 tarihi itibariyle üç ticaret mahkemesi devrye girmiştir. Yapılan açıklamada, bu mahkemelerin Suudi Arabistan Krallığı 2030 vizyonunda belirlenen hedeflere ulaşılmasında önemli bir katkı sağlayacağı değerlendirilirken, adalet sistemine de pozitif bir etkisi olacağı ifade edilmiştir. 

Yine aynı açıklama çerçevesinde Sn. Bakan "kağıtsız mahkeme" uygulamasına geçilerek, bürokratik işlemlerde % 45 oranında bir azalma sağladıklarını bu çerçevedede mahkemelerin karar sürelerinin ve kararların icra sürelerinin kısalacağı belirtilmiştir. E-Bağlantı (e-link) sisteminin devreye girmesi ile mahkeme kararlarının icra süresinin aylarla ifade edilen sürelerden 72 saate kadar ineceği dile getirilmiştir. 

Örneğin, mahkemeler ile temyiz mahkemeleri arasında sağlanacak e-bağlantı ile tüm dava dosyasının elektronik ortamda aktarılacağı ve buna bağlı olarak da sürecin en az 30 gün kısalacağı ifade edilmiştir.

 

Hazırlayan: Riyad Ticaret Müşavirliği

 

http://saudigazette.com.sa/article/519454/SAUDI-ARABIA/Commercial-courts-officially-launched

Yayımlama: 16.10.2017 12:08:00 (TSİ)

İsrail'in, Gazze Şeridi'nde balık avlama mesafesini 9 deniz miline çıkarma yönünde karar aldığı bildirildi.

Filistin Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin güneyinde yer alan sahillerde çarşamba gününden itibaren balık avlama mesafesinin 6 deniz milinden 9 deniz miline çıkarma kararı aldığını belirtti.

Kararın kendilerine tebliğ edildiğini ifade eden Ayyaş,İsrail'in bu kararından dönmesinin de imkan dahilinde olduğunu kaydetti.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde'nde yaklaşık 4 bin kişi balıkçılık yaparak 50 bin kişinin geçimini sağlıyor. 

Yayımlama: 16.10.2017 11:34:00 (TSİ)

Gazze'deki Filistinli çiftçiler bu yılın zeytin hasadını almaya başladı.

İsrail ablukası nedeniyle zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışan Filistinliler, zeytin hasadını toplamak için sabahın erken saatlerinde arazilerine gitti.

Gazze'deki Tarım Bakanlığı Toprak ve Sulama Bölümü Genel Müdürü Nizar el-Vahidi de bu yıl zeytin üretiminin yaklaşık 30 bin ton olmasını umduklarını ancak bu miktarın 40 bin ton zeytin üretimine ihtiyacı bulunan Gazze sakinleri için yeterli gelmeyeceğini kaydetti.

Gazze'de pazar açığının giderilebilmesi için genellikle  Batı Şeria'dan zeytin alınıyor.

 

 

Kaynak: https://www.sondakika.com/haber/haber-gazze-de-zeytin-hasadi-basladi-10134209/

Yayınlayan: Kudus Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 16.10.2017 11:27:00 (TSİ)

Singapur Merkez Bankası (Monetary Authority of Singapore) tarafından yapılan açıklamaya göre, Singapur kur politikasında değişikliğe gidilmeyerek, Singapur kur bandı aralığı ve merkezi sabit bırakıldı. Bilindiği gibi, Singapur ekonomisinde faiz oranları ayarlaması yerine döviz kuru ayarlaması yapılıyor. Para kurulu, Singapur dolarının değerlemesine yönelik olarak kur değerinin yer aldığı bandın genişliği ve eğimini ayarlıyor.

neer.png

Kaynak: The Business Times

Yayınlayan: Singapur Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 16.10.2017 07:49:00 (TSİ)

Slovenya'nın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Štore Steel’in geliri 2016 yılında% 6,2 oranında azalarak 94,3 milyon Avro oldu.Düşük çelik fiyatları nedeniyle net kar yaklaşık beşte bir düşerek 1,9 milyon Avro oldu.

Gelirdeki azalmanın bir diğer nedeni olarak başlangıçta bazı sorunlara neden olan ancak yıl sonunda  tamamen işlevsel hale gelen 12.5 milyon Avroluk yeni bir makinenin kurulması gösterildi. Şirket, 2020 yılına kadar satışlarını  165.000 tona çıkarmayı ve 31.8 milyon avro yatırım yapmayı planlıyor. Üretimin yaklaşık % 90'ı Avrupalı otomobil üreticilerine satılacak.

Kaynak: STA Online

Yayımlayan: Ljubljana Ticaret Müşavirliği

 

 

Yayımlama: 15.10.2017 11:25:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki