Yükleniyor...
İçeriğe atla

Hyundai Motor Grup’a bağlı Hyundai Rotem, Sao Paulo devlet birimi tarafından işletilen 320 tren vagonunun 4 yıl süreyle bakım ve onarımını yapacak.

Hyundai Rotem gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda daha fazla iş üstlenerek küresel konumunu güçlendirmek istiyor.

Yayınlayan: Seul Ticaret Müşavirliği

Kaynak: Yonhap Haber Ajansı

Yayımlama: 22.06.2018 04:24:00 (TSİ)

Dünyanın en hızlı bilgisayarı yarışında son 5 yıldır liderliği elinde tutan Çin’e karşı IBM ve Nvidia ile ortaklaşa olarak Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı için inşa edilen 200 milyon dolarlık devlet destekli bir süper bilgisayar ile ABD’nin liderliği ele geçirdiği açıklandı.

Oak Ridge'in Direktörü Thomas Zacharia, günümüz akıllı telefonlarının 1990'larda İnsan Genom Projesi üzerinde çalışmak için kullanılan süper bilgisayarlardan daha güçlü olduğunu söylerken, gelinen noktada Summit adlı yeni süper bilgsayarın saniyede 200 katrilyonluk hesaplama yapabildiği, IBM ve Nvidia'nın 36.000'den fazla işlemcisinden oluştuğu ifade ediliyor. Zacharia, 30 yıl içinde tipik bir bilgisayarın yapabileceğini Summit'in sadece bir saat içinde başarabileceği bilgisini veriyor. Summit’in 5.600 metrekare alan kapladığı, yaklaşık 200 mil kabloya sahip olduğu ve soğutulmak için dakikada 4.000 galon su kullanıldığı ve 8 bin evi çalıştırmak için yeterli güç tükettiği bilgisi veriliyor.

Süper bilgisayarların, hava durumu ve iklim trendlerini tahmin etme, nükleer testleri simüle etme, farmasötik araştırma yapma ve şifreleme gibi işlevler için kullanılabileceği ve Summit’in başlangıç ​​projeleri olarak kansere veya opioid bağımlılığına ilişkin genetik yatkınlıkları araştıracağı ifade ediliyor.

Diğer taraftan daha hızlı süper bilgisayarların ufukta olduğu ve Avrupa Birliği, Japonya ve Çin tarafından daha iyi performans gösteebilecek saniyede milyarlar kere milyar hesaplama yapabilecek bilgisayarların dünyaya sunulması bekleniyor.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2018/06/20/what-is-a-supercomputer.html

Yayınlayan: Washington Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 22.06.2018 12:53:00 (TSİ)

Şili Maliye Bakanı (El ministro de Hacienda), Felipe Larraín, vergi sisteminin modernizasyonuna yönelik çalışmaların Eylül ayı itibarıyla sonuçlandırılmasının planlandığını belirterek, yeni  vergi  düzenlemelerinin  bu defa "digital ekonomi"ye ilişkin unsurları da dikkate alacak şekilde ilerletildiğini belirtti.

Maliye Bakanı Larrain, açıklamalarında, “Uber, Spotify, Netflix Amazon  ve  AliExpress- gibi  şirketlerin de, gelir vergisi (impuesto a la renta), KDV (IVA) ve ithalat vergisi  (impuesto a la importación) ödemeleri gerektiğini, Şili’de kurulu olmayan şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin zorluklar olmakla birlikte, bu şirketleri dolaylı yoldan vergilendirebilmeye yönelik alternatifler üzerinde çalışıldığını, bu şirketlerin vergilendirilmeleri halinde milyonlarca dólar vergi geliri elde edilebileceğini, özellikle “Netflix” benzeri hizmet sunan pazardaki şirketlerin halihazırda  vergilendirildikleri dikkate alınarak yeni vergi düzenlemelerinin  piyasada benzer sektörlerde iş yapan tüm firmalar açısından koşulları adil bir hale getirmeye yönelik de olduğunun altını çizdi.

 

Yayımlayan: Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: https://www.america-retail.com/chile/chile-uber-netflix-y-spotify-tendran-que-pagar-impuestos/

Yayımlama: 21.06.2018 11:29:00 (TSİ)

Santiago Ticaret Borsası (La Bolsa de Comercio de Santiago), 20  Haziran 2018 tarihi itibarıyla, en önemli ihraç kalemi bakır fiyatlarındaki düşüş nedeniyle,  son altı gündür devam eden gerilemesini sürdürürken IPSA endeksi aynı tarih itibarıyla, önceki kapanışa göre %0,32 azalarak Aralık ayından bu yana  5.417,53  puan ile en düşük değeri gördü.

 

Yayımlayan:Santiago Ticaret Müşavirliği

Kaynak: https://www.america-retail.com/chile/chile-bolsa-de-comercio-de-santiago-sumo-sexta-jornada-consecutiva-de-perdidas/

 

 

Yayımlama: 21.06.2018 11:26:00 (TSİ)

Grupo IFE tarafından her yıl hazırlanan “Franchising Census 2017” çalışmasına göre, 2017 yılında Portekiz’de “franchising” faaliyetleri GSYİH’nın %2,84’üne tekabül etmiş olup, söz konusu şirketler 5,5 milyar Avro ciro sağlayarak 129.280 kişi istihdam etmiştir. Anılan rapora göre, 610 franchise şirkette istihdam edilenler ulusal düzeyde toplam istihdamın %2,72’sine tekabül etmiştir. Bir önceki yıla göre temel faaliyet göstergelerinde büyüme kaydedilmiş, Portekiz’de 40 yeni marka faaliyet göstermeye başlamış, 11.830 yeni istihdam sağlanmıştır.

Sözkonusu çalışmaya göre hem yeni hem de mevcut şirketlerde hizmet sektörü öne çıkmış, ticaret ve yiyecek-içecek (catering) sektörü takip etmiştir. Faaliyet gösteren markaların %66’sını Portekiz markaları, kalanını İspanyol (%17,9) ağırlıklı olmak üzere yabancı markalar oluşturmuştur. Grupo IFE iş geliştirme yetkilisi Carlos Santos tarafından Lusa haber ajansına yapılan değerlendirmede, diğer ülkelerin ilgisinin arttığı vurgulanmış, Portekizli şirketlerin ağırlığı olmakla birlikte özellikle İspanya’n ın yakınlıktan dolayı Portekiz’i doğal bir genişleme pazarı olarak gördüğü, Brezilya’dan Portekiz’e gelenlerin Avrupa’ya genişleme amacını taşıdığı belirtilmiştir. Büyüme trendinin yakın gelecekte de devam etmesinin beklendiği ifade edilmiştir.

Anılan çalışma, “franchising” pazarında %43,6 pay ile düşük seviyeli yatırımların (25.000 Avro’ya kadar) ağırlığı olmakla birlikte 25.000 ila 50.000 Avro arası yatırım seviyesine sahip faaliyetlerin bir önceki yıla göre %4 artış gösterdiğini ortaya koymuştur.

Kaynak: Lusa, 21.06.2018

Yayımlama: 21.06.2018 08:24:00 (TSİ)

Veenzuela Petrol Bakanı Manuel Quevedo, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ülkesine karşı uyguladığı ambargo nedeniyle düşen petrol üretiminin dünya petrol piyasası istikrarını tehdir ettiğini açıkladı. Ülkesinin petrol üretiminin 1,5 milyon varil/gün seviyesine düştüğünü belirten Quevedo, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'den gelen bu tehditin gözardı edilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Reuters

Yayınlayan: Karakas Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 06:40:00 (TSİ)

Paris Klübü'ne yakın kaynaklar,  Venezuela'dan alacaklı olan kamu ve özel yabancı fonların, Amerika Birleşik Devletleri'nin mevcut yaptırımları karşısında şu anda mümkün olmasa da, zamanı geldiğinde zamanı geldiğinde mevcut borçların nasıl yeniden yapılandırılacağı konusunda çalışma yaptıklarını belirtmektedir.

Venezuela Hükümeti ve petrol şirketi PDVS'nın 60 milyar dolarlık borcunun default durumunda olduğu açıklanmaktadır. Veenzuela'nın mevcut toplam dış borçlarının 140 milyar doalrı bulduğu ve bunun yaklaşık 20-25 milyar dolarının Çin'e ve 5,8 milyar dolarının Paris Klübü'ne olduğu belirtilmektedir.

Kaynak: Reuters

Yayınlayan: Karakas Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 06:29:00 (TSİ)

Venezuela Devlet Başkanı, 20 Haziran 2018 tarihinden geçerli olmak üzere asgari ücretin %103 artırılarak 5.196.000 bolivar düzeyine çıkarıldığını açıkladı. Yeni asgari ücretin 3.000.000 bolivarı ücret tabanı, 2.196.000 bolivarı da gıda bonosundan oluşmaktadır.

Diğer taraftan, emeklilik maaşlarının da 4.200.000 bolivara yükseltildiği açıklanmıştır.

Kaynak: Ultimas Noticias

Yayınlayan: Karakas Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 05:50:00 (TSİ)

Dün (20 Haziran 2018) Roma’da gerçekleştirilen Mali Polis Teşkilatı’nın (Guardia di Finanza) 244 üncü kuruluş yıldönümü kutlaması vesilesinde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, “Vergi sistemi basitleştirilsin, vergiler düşürülsün ve Equitalia[1] nezdindeki 100 bin Avro’nun altındaki vergi alacaklarına ait dosyalar kapatılsın” şeklinde bir açıklamada bulundu. Salvini tarafından bir çok kez yinelenen bu açıklamaya göre, söz konusu yeni vergi affı sayesinde milyonlarca masum İtalyan vatandaşı rahata kavuşacak, işlerine dönecek ve yüzleri gülecek. Vergi affına tabi olacak borçların 100 bin Avro’n un altında olduğuna işaret eden Salvini, söz konusu vergi affının Vergi Tahsilat Kurumu’nda bekleyen dosyaların %96’sına karşılık geldiğini, bunların %74’sine ait vergi borçlarının ise 5 bin Avro’y u geçmediğini vurguladı.  

Ekonomi Bakanı Giuseppe Tria ise, vergi kaçakçılığı ve yasa dışı ile mücadelenin bir anlamda kaynak yaratacağına değindi. Tria, İtalyan ekonomisinin yükselişe geçtiğini fakat vergi baskısının (2017 yılında %42,5) devam ettiğine dikkat çekti. 2015 yılı verilerine göre İtalya’da vergi ve sosyal güvenlik katkı payı kaçakçılığının 110 milyar Avro’ya ulaştığı bilinmektedir.

Kaynak: Il Sole 24 Ore, 21 Haziran 2018.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

 

[1] Vergi Gelirleri Tahsilat Kurumu.

Yayımlama: 21.06.2018 04:47:00 (TSİ)

2018 yılının ilk üç aylık döneminde stabil (%+0,1) bir performans sergileyen ayakkabı sektöründe, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat miktar bazında %3 oranında bir düşüş kaydetti.

2017 yılında ayakkabı imalat sektöründen elde edilen gelirlerin %0,8 artarak 14,3 milyar Avro’ya ulaştığı ve yine bu sektörde ihracatın hem değer (%3,5 artışla 9,2 milyar Avro) hem de miktar (%2,5 artışla 211,1 milyon çift ayakkabı) bazında arttığı düşünelecek olursa, bu negatif durum sürprize yol açtı.

Moda Sanayicileri Konfederasyonu’nun (Confindustria Moda) yıllık toplantısında İtalyan İstatistik Enstitüsü verileri temel alınarak ortaya konulan bu manzara karşısında, Ayakkabı Üreticileri Birliği (Assocalzaturifici) Başkanı Annarita Pilotti, “cesaretimizi kaybetmeden başımız önde çalışmaya devam etmeliyiz” mesajını verdi.

“Made in Italy” ayakkabıları için bu kritik durumun bazı önemli piyasalarda endişeye yol açtığına değinilen haberde, kötü giden üç yılın ardından 2017 yılında İtalya’dan yeniden ayakkabı almaya başlayan Rusya’ya 2018 yılının ilk üç aylık döneminde gerçekleştirilen ayakkabı satışlarının değer bazında %7 ve miktar bazında ise %2 azaldığı belirtilmektedir. Hong Kong ve Japonya’nın gösterdiği performasın yarattığı baskıyla, İtalya’nın Uzak Doğu’ya gerçekleştirdiği ayakkabı ihracatının da değer bazında %6,3 azaldığına haberde yer verilmektedir.

4.708 işletmenin faaliyet gösterdiği ve 76.600 kişinin istihdam edildiği İtalyan ayakkabı imalat sektörünün satışlarının %85’ini gerçekleştirdiği yurt dışı piyasaları hala önem taşıyor. Ayakkabı ihracatının %50’lik bölümünün yapıldığı ilk beş ülke olarak Fransa, İsviçre, Almanya, ABD ve İngiltere gösterilmektedir.  

Son 10 yıllık dönemde çıkmaza giren iç talep cephesinden bakıldığında ise, 2018 yılının ilk üç aylık döneminde yurt içi harcamalar %0,6 oranında artmıştır.

Kaynak: Il Sole 24 Ore, 20 Haziran 2018.

Yayımlayan: Roma Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 04:45:00 (TSİ)

Lüks Otel Zinciri Нуаtt Bulgaristan’daki ilk otelini önümüzdeki senenin sonunda açacak. Sofya’nın eski Serdika otelinin yerine yapılacak otelin açılışı bu sene yapılacaktı fakat inşaat alanında arkeolojik buluntulardan dolayı inşaat durdurulmuştu. Bu tesisle Hyatt Regency Doğu Avrupa’da bulunduğu ülkelere Ermenistan, Yunanistan, Rusya, Türkiye ve Ukrayna’dan sonra Bulgaristan’ı da katacak.

Kaynak: https://money.bg/investments/verigata-hyatt-otvarya-parviya-si-hotel-v-balgariya-v-kraya-na-2019-a.html

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.06.2018 03:14:00 (TSİ)

Dünya Bankası, Bulgaristan ekonomisinin 2018’deki büyümesine ilişkin Ocak 2018 tahminini 0,1 punto ile düşürerek % 3,8 olarak revize etti. 2019 yılı büyüme tahmini de 0,4 punto düşürülerek % 3,6’ya geriledi. 2020 yılının büyüme oranı da 0,3 punto azaltılarak %3,6 olarak değiştirildi. Bankadan revizyon nedeni açıklanmamış olup, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan gibi ülkelerde enflasyon beklentilerinin arttığı bildirildi.

Kaynak: https://www.capital.bg/kakvo_stava/2018/06/06/3190563_svetovnata_banka_poniji_prognozata_si_za_ikonomikata/

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 21.06.2018 03:12:00 (TSİ)

Finlandiya İstatistik Ofisi verilene göre 2018 yılı ilk çeyreğinde ülkede faaliyet gösteren bankaların faaliyetlerinden elde edilen net gelirleri 544 milyon Avro ve faaliyet karları ise 713 milyon Avro olarak artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla finansal operasyonlardan doğan net gelir 56 milyon ve işletme gelirleri ise 3 milyon Avro arttı.

2018'in ilk çeyreğinde, Finlandiya'da bankacılık yapan kredi kuruluşları faiz gelirlerinde 1.2 milyar Avro ve faiz giderlerinde ise 651 milyon Avro tutarında birikim elde etmiş oldu.

Kaynak:Finlandiya İstatistik Ofisi
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 02:56:00 (TSİ)

Sosyal ve işgücü piyasası uzmanlarından oluşan bir çalışma grubu tarafından yapay zeka ile ilgili yapılan araştırmaya göre, düşük ücretli işlerde çalışanlar için kamu tarafından finanse edilen maaş ayarlama tazminatının mevcut olması gerektiği öne sürüldü.Çalışmada sosyal güvenlik sistemleri ve eğitimin geliştirilmesi gerektiğinden bahsedildi.

Yapay zekanın, işgücünde kazananlar ve kaybedenler olarak iki grup yaratabileceğinden bahseden rapor, otomasyonun önceki aşamalarından farklı olarak yapay zekanın sadece rutin ve fiziksel çalışmaları tehdit etmeyeceğini, aynı zamanda avukatlar ve sağlık personeli de dahil olmak üzere uzmanlık düzeyinde işleri de etkileyeceğini belirtti. Finlandiya raporunda, uluslararası şirketlerin bu alanda tekelleşecekleri ve bu durumun etkilerinin olası artışına dair endişelerin ortaya çıktığı belirtildi.

Yapay zekadan elde edilecek faydaların, iş dünyasında ve sanayi kollarındadaki daha önceki büyük değişikliklerinden daha eşitsiz
şekilde dağılma riskinin bulunduğu belirtildi. Grup, bu alanda oluşacak uluslararası tekellerin kontrol altında tutulabileceğinden emin olunduğunu belirtirken, devletin rekabetçi iş ve sanayi sahnesine müdahale etmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Kaynak:Daily Finland Gazetesi
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 02:56:00 (TSİ)

EastFruit uzmanları, Moldova’nın 2017 yılında ilk defa dünyanın ilk on elma ihracatçısı arasına girdiğini belirtmektedir. Moldova’n ın elma ihracatı bir önceki 200 bin tonluk rekorunu kırarak 222 bin tona çıkmıştır.

Böylece, Moldova Türkiye, Belçika ve Sırbistan’ın önüne geçerek neredeyse Hollanda’ya yaklaşmıştır. Diğer taraftan, net ihracat (reeksport mahsup edilerek) dikkate alındığında, Moldova’nın Hollanda’dan fazla elma ihraç ettiği görülmektedir. 

Moldova’nın elma ihracatının artması son 15 yılda elma bahçeleriyle kaplı alanların genişletilmesi ve ürün stoklama kapasitesinin arttırılması sayesinde mümkün olmuştur. Bununla birlikte, Polonya, İtalya, Fransa ve Ukrayna gibi Avrupa’nın en önemli elma üreticileri, Rusya’nın uyguladığı “karşı yaptırım” nedeniyle Rusya’ya ihracat yapamazken, Moldova’nın Rusya’ya ihracat yapabilmesi de bu artışta çok önemli bir etken olmuştur. Zira, Moldova’nın elma ihracatının yaklaşık % 96’sı adı geçen ülkeye yapılmıştır.

Neredeyse tamamı Romanya’ya olmak üzere, Avrupa pazarına ihraç edilen elma hacmi toplam elma ihracatının yaklaşık % 3’ünü oluşturmuştur.

Diğer taraftan, elma ihracatından elde edilen gelir açısından, Moldova’nın ilk 20 ülke arasında son sıralarda yer aldığı belirtmek gerekir. Bu durum kısmen tedarik edilen ürünün düşük kalitesi nedeniyle olsa da, büyük ölçüde fiyatları olumsuz etkileyen yetersiz pazarlama çabalarından kaynaklanmaktadır.

Uzmanlar, Moldova ve Sırbistan’ın, öngörülemez dış politikasına sahip olan tek pazara yüksek bağımlılığı nedeniyle, elma işinin çok riskli olduğu ülkeler arasında yer aldığı belirtmektedir. Her iki ülkenin elma ihracatının % 95’inden fazlası Rusya’ya yönelik yapılmaktadır. Kaldı ki, Moldova’nın ürünleri daha önce defalarca Rusya’nın ambargosuna tabii tutulmuştur.

Bu nednele, Hem Moldova’nın hem de Sırbistan’ın, dünyada elma için daha uygun fiyat veren başka ülkeler de varken, Rus pazarına alternatif araması gerekmektedir. Ne var ki, kalite açısından daha ısrarcı olan ülkelere daha yüksek fiyattan satabilmek ayrı bir çaba gerektir. Çiftçiler ise genelde direncin en az olduğu yoldan yürümeyi tercih eder ve ancak kriz durumu çıktığında ilave çaba göstermeye başlarlar.

Kaynak: www.mybusiness.md (20/06/2018)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği 

Yayımlama: 21.06.2018 02:49:00 (TSİ)
Yayımlama: 21.06.2018 02:34:00 (TSİ)

http://www.iran-daily.com/News/217007.html

Tahran Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 02:34:00 (TSİ)

http://www.iran-daily.com/News/216882.html

Tahran Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 02:33:00 (TSİ)

http://www.iran-daily.com/News/216938.html

Tahran Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 21.06.2018 02:33:00 (TSİ)
Yayımlama: 21.06.2018 02:32:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki