Yükleniyor...
İçeriğe atla

Kayseri / Yahyalı Ticaret Odası 18 Ağustos 2018 tarihinde Gürcistan/Acara Özerk Cumhuriyetinin Hükümet Merkezi Batum'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Yahyalı Ticaret Odası Başkanı Sn. Ahmet Koyuncu, Genel Sekreter Sn. İbrahim Parlak, Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Ayhan Ünal, Sn. Ali İlkkılıç, Sn. Yaşar Erdoğan, Sn. Murat Özmantar, Sn. Özgür Büber, Sn. Fikret Türk, Sn. İbrahim Cabbar, Sn. Burak Yavaş, Sn. Abdurrahman Türkmen, Sn. Mehmet Türkmen, Sn. Kubilay Aferin, Sn. Ali Erdoğan, Sn. Yusuf Emre Parlak ve Sn. Saadettin Ateş'ten oluşan 16 kişilik bir iş insanı heyeti Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmişlerdir. Heyeti T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sn. Mikail Develioğlu ile Ticaret Ataşeliği Mahalli Personeli Sn. Aslan Kochalidze kabul etmişlerdir.

Başkonsolosluğumuzda yapılan görüşmede sözkonusu heyete Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu tarafından "Gürcistan/Acara'nın Ekonomik ve Ticari Yapısı, Türkiye ile İlişkileri " konusunda bir bilgilendirme sunumu yapılmış, Yahyalı Ticaret Odasının Gürcistan Acara Bölgesi ile işbirliği yapabileceği sektörler ve işbirliği imkanları tartışılmıştır. 

Yahyalı Ticaret Odası Genel Sekreteri Sn. İbrahim Parlak Yahyalı'nın ekonomik ve ticari potansiyeli hakkında kısa bir tanıtım sunumu yapmıştır. 

Kayseri'nin en büyük ilçeleri arasında yer alan Yahyalı çok eski bir yerleşim birimi olup 1071 Malazgirt Zaferinden önce Selçuklu Uçbeylerinden Yahya Ali (Yahya Gazi) tarafından fethedilerek bölgeye Oğuz Türkleri yerleştirilmişlerdir.

Yahyalı Ticaret Odası 1971 yılında kurulmuş olup Develi ve Bünyan Ticaret Odaları ile birlikte Kayseri'nin ilçeler bazında en eski Odası konumundadır. Günümüzde Yahyalı ekonomisinin temel dinamikleri arasında madencilik (demir, krom, çinko, bakır), enerji, tarım, turizm, nakliye ve lojistik sektörleri başta gelen sektörler arasında yer almaktadır. İlçede 650 adet nakliye kamyonu mevcut olup ağırlıklı olarak maden taşınması konusunda faaliyet göstermektedirler. Yahyalı'nın dağlık bölgelerinden Yeşilhisar ilçesine taşınan maden cevherleri buradan trenlerle Karabük başta olmak üzere demir-çelik fabrikalarına sevkedilmektedir. Yahyalı bölgesinde ispatlanmış 100 milyon ton demir cevheri bulunmaktadır. Bunun yanısıra 500 bin ton krom, çinko ve bakır cevherinin mevcudiyeti tespit edilmiştir. Meyvecilikte en önemli ürün elmadır. İlçede yıllık 100-110 bin ton elma üretilmekte olup bu miktar her yıl %10-15 civarinda artmaktadır. Yahyalı Elması koku, tat, doğallık, gibi özellikleri ile marka haline gelmiştir. Elma üretimi beraberinde soğuk hava depoculuğunu da geliştirmiş olup ilçe sınırları içerisinde 12-13 adet soğuk hava deposu mevcuttur. Bu depoların 6-7 tanesinde kalibrasyon, boylama ve paketleme işlemi yapılmaktadır. Meyveciliğin yanısıra sebzecilik de önemli bir yere sahiptir. Yahyalı dağlarının flora ve fauna zenginliği arıcılık için de çok uygundur. Bunun yanısıra tatlı ve serin sularda alabalık üretimi yapılmakta olup potansiyelin çok az bir kısmı değerlendirilmektedir. İçme suyu açısından da çok elverişli olan su kaynaklarında su şişeleme tesisleri kurulması mümkündür. Elmacılığın yanısıra kiraz, çilek, armut, kayısı, şeftali, ceviz üretimi ön plana çıkmaktadır. Çok önemli tarihi ve turistik yerlere de sahip olan Yahyalı'da turizm de ekonominin öncü sektörleri arasındadır. Dünyaca meşhur  Kapuzbaşı Takım şelaleleri, Hacer Ormanları, Yedigöller Milli Parkı, Develi-Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri üçgeninde yer alan Sultan Sazlığı ilk akla gelen kültürel varlıktadır. Dünyada nesli tükenmiş olan "Kırmızı Filamingo"ların yegane yaşam alanı Sultan Sazlığı'dır. Özellikle son yıllarda enerji sektörü ilçenin en öne çıkan sektörü haline gelmiştir. HES (Hidroelektrik Santrali), RES (Rüzgar Elektrik Santrali) ve GES (Güneş Enerjisi Santrali) gibi doğa ile barışık enerji üretiminde Yahyalı "enerji üssü" olmaya aday bir ilçemizdir. Şu anda ilçede 150 adet RES (Rüzgar Gülü) bulunmaktadır. 

Önümüzdeki dönemde başta tarım ürünlerinin satışı ve pazarlanması başta olmak üzere nakliye-lojistik alanlarında Yahyalı Ticaret Odası ile Gürcistan/Acara bölgesinde işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi mümkün görünmektedir. 

Toplantının sonunda Ticaret Odası Heyeti tarafından Başkonsolosluğumuz ve Ticaret Ataşeliğimize  Yahyalı'lı yazarlardan Emekli Edebiyat Öğretmeni Merhum Abdullah Parlak'ın "Yahyalı Ağzı" ile genç yazarlarımızdan Sn. Yusuf Dağcı'nın "Yaza Yaza Yaşamak"  ve "Islıklanan Çığlıklar" adlı kitapları hediye edilmiştir. Yahyalı Ticaret Odası heyeti toplantının ardından Türkiye'ye yolcu edilmiştir.

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayımlama: 19.08.2018 10:34:00 (TSİ)

Başbakan Boyko Borisov, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Nikolay Nankov ve “Yol Altyapısı” Ajansı Başkanı Svetoslav Glosov ile birlikte Hemus Otobanının inşaat çalışmalarını teftiş etti. Borisov, başkent Sofya’yı Karadeniz kenti Varna’ya bağlayan “Hemus” otobanı inşaatının 2024 yılına kadar tamamlanacağına dair teminat verdi. Başbakan, 2019 yılının Eylül ayına kadar Yablanitsa ile “ Boaza” yol kavşağı arasındaki kısım ve Şumen ile Tırgovişte arasındaki kısım olmak üzere iki yeni yol bölümünün tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: http://bnr.bg/tr/post/101004696/hemus-otobani-insaati-2024-yilina-kadar-tamamlanacak

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 17.08.2018 06:27:00 (TSİ)

Brezilya'nın Ekim ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerindeki Sosyal Demokrat Parti (PSBD) başkan adayı Geraldo Alckmin hakkında tutuklama kararı çıkarılabileceği yönünde yapılan açıklama piyasaları sarstı. Alcmin'in São Paulo Valisi olduğu dönemdeki çalışanlarıın bir kısmı yolsuzluk suçlaması ile tutuklanmıştı. Söz konusu haber ile ABD Doları, Brezilya Reali karşısında yeniden değer kazanmaya başladı ve 16 Ağustos 2018 tarihinde 0,12 yükselişle 1 ABD Doları = 3,906 Brezilya Reali oldu.

Kaynak: Comércio de Boletins Informativos Ltda (http://brasilinform.com/daily-briefing/)

Yayımlayan: São Paulo Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 17.08.2018 04:57:00 (TSİ)

Moldova’da 2018 yılının ilk yarısında bireyler tarafından gerçekleştirilen ithalat 2017 yılının aynı dönemine kıyasla % 20,3 oranında azalarak 86,3 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ulusal İstatistik Kurumunun açıklamasına göre, söz konusu düşüş bireyler tarafından gerçekleştirilen toplam ithalatın % 80,2’sini oluşturan binek araç ithalatının % 28,2 oranında azalmasından kaynaklanmıştır.

Kaynak: www.infomarket.md (16/08/2018)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 04:28:00 (TSİ)

Moldova Kamu Hizmetleri Kurumu’nun verilerine göre, 1 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla ülkede 11.302 yabancı sermayeli firma faaliyet göstermektedir.

Moldova’da faaliyet gösteren yabancı sermayeli firmaların çoğu (1.746) Romanya sermayeli olup, ikinci sırada İtalya(1.391) akabinde ise Türkiye (1.302) ve Ukrayna (1.154) yer almaktadır. Bu ülkeleri sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, ABD, İsrail ve Kıbrıs takip etmektedir. 

Diğer taraftan, yatırım hacmi açısından birinci sırada Hollanda yer almaktadır. Moldova’da faaliyet gösteren 178 adet Hollanda sermayeli firma Moldova ekonomisine 2,402 milyar MDL tutarında yatırım gerçekleştirmiştir. İkinci sırada yer alan Kıbrıs sermayeli firmaların yaklaşık 1,732 milyar MDL, üçüncü olan İtalyan sermayeli firmaların ise 1,732 milyar MDL tutarında yatırımları olmuştur. Romen sermayeli firmalar tarafından gerçekleştirilen yatırım hacmi 1,508 milyar MDL seviyesinde olup, Rus sermayeli firmalar ise 1,041 milyar MDL seviyesinde yatırım yapmıştır. Sıralama, 434 ile 682 milyon MDL arasında yatırım gerçekleştiren Almanya, ABD, Avusturya, Büyük Britanya ve İsviçre ile devam etmektedir.

Moldova’da kayıtlı yabancı sermayeli firmaların % 30’u toptan ticaret, % 23’ü perakende ticaret, % 12’si, işleme sanayi % 6’sı tarım, % 5’i ise ulaştırma ve haberleşmeyi alanında faaliyet göstermektedir. Emlakçılık veya konaklama ile lokantacılık yaptığını beyan eden firmaların payı % 4’er olup, hem finans hem de  müteahhitlik alanında faaliyet gösteren firmaların payı % 2’ye tekabül etmektedir.

Resmi veriler firmaların % 66’sının başkent merkezli olduğunu, bulunduğumuz yılın ilk yedi ayında ise Kamu Hizmetleri Ajansı’nda 3.585 yeni firmanın tescil edildiğini göstermektedir.

Kaynak: Moldova Kamu Hizmetleri Ajansı (15/08/2018)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 04:27:00 (TSİ)

Kosova ve Arnavutluk "Arnavut Ürünlerini Kullan" Adlı Ortak Bir Kampanya Başlatıyor.

Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukiqi, dün Priştine'de, Tiran Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Nikolin Jaka ile bir araya geldi. Kosova ve Arnavutluk arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan toplantı sonrası yapılan açıklamada Berat Rukiqi, Kosova ve Arnavutluk arasında daha da büyük bir ekonomik işbirliğinin arayışı içerisinde olduklarını belirterek, Kosova ve Arnavut Ekonomi Odaların, uzun vadeli “Arnavut ürünlerini kullan” adlı bir kampanya başlatacaklarını ifade etti. Nikolin Jaka ise Rukiqi ile birlikte, sayısız ama çözümü olan konuları görüştüklerini söyledi. Jaka’ya göre, bölgesel ekonomik entegrasyon bir önceliktir. Jaka ayrıca yakın zamanda her iki ülke işletmelerinin karşılaştığı prosedürleri çözmek adına ortak bir platformun kurulacağını da bildirdi.

 

Kaynak           : Koha Haber Sitesi; https://www.koha.net/arberi/111518/oek-u-dhe-dhoma-e-tregtise-se-tiranes-do-te-nisin-fushaten-blej-shqip/

Yayımlayan    : Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 04:12:00 (TSİ)

Kosova Tarım Sektörüne Almanya’dan 6.5 milyon Avro’luk Destek.

Almanya Hükümeti, Kosova’da tarım alanında yeni istihdam alanlarının yaratılması adında Kosova’ya 6.5 milyon Avro değerinde bağışta bulundu. Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza ve Almanya’nın Kosova Büyükelçisi Christian Held tarafından tarım sektöründe istihdam yaratmaya yönelik finansal hizmetler, kredi garanti fonu III adlı anlaşma imzalanandı. İmza töreni ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Maliye Bakanı Bedri Hamza, söz konusu miktarın hibe edildiğini ve bunun Alman devletinin, Kosovalı vatandaşlarının hayatını iyileştirmeye yönelik Kosova’ya sunduğu en değerli yardımlardan biri olduğunu kaydetti. Bakan Hamza, ekonomik kalkınmaya sunulan 500 milyon Euro’nun üzerindeki yardımlarla Almanya’nın Kosova’daki en büyük bağışçılardan biri olduğunu ifade etti. Almanya’nın Kosova Büyükelçisi Christian Held ise, sağlanan hibenin bağışçıların desteği ile oluştuğunu ve bu fon ile Kosova’d aki ekonomik gelişmenin temelini oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelere mali desteği kolaylaştıracağını ifade etti.

 

Kaynak           : Telegrafi Haber Sitesi; https://telegrafi.com/6-5-milione-euro-per-krijimin-e-vendeve-te-punes-ne-bujqesi/  

Yayımlayan    : Priştine Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 04:11:00 (TSİ)

Bakanlığımız koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilmiş olan Kamerun Ticaret Heyeti, 13-16 Ağustos 2018 tarihleri arasında ülkenin ticari başkenti Douala'da gerçekleştirildi. Heyet kapsamında düzenlenen ikili iş görüşmelerine Kamerunlu iş insanlarının ilgisi yoğun oldu.

Kamerun Ticaret Heyeti'ne elektrik-elektronik, yazılım ve bilişim, demir ve demir dışı metaller, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi ürünler, inşaat malzemeleri, otomotiv sanayi, orman ürünleri, mobilya, hazır giyim, gıda, kozmetik, kamp ürünleri ve halıcılık sektörlerinde faaliyet gösteren 25 firmadan toplam 29 Türk iş insanı katıldı. Douala'daki Akwa Palace Otel'de gerçekleştirilen ikili görüşmeler kapsamında katılımcı Türk firmaları 200'e yakın Kamerunlu firma ile 500'den fazla görüşme gerçekleştirmiştir.

Yayımlama: 17.08.2018 02:35:00 (TSİ)

ABD’nin Türkiye’ye karşı uygulamaya başladığı yaptırımlar ilgili olarak Pakistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Pakistan olarak herhangi bir ülkeye karşı alınan tek taraflı yaptırım uygulamasına karşı oldukları, sorunların diyalog ve iyi niyetle çözülebileceğini, bunun dışındaki herhangi bir adım veya eylemin barışı ve istikrarı zayıflatacağını ve ayrıca sorunların çözümünü zor ve içinden çıkılamaz hale getireceğini belirtti. Açıklamada, Türkiye’nin ulusal ve bölgesel barış ile istikrar için önemli bir ülke olduğu, Pakistan’ın, Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası barış ve istikrara yönelik çok değerli rolünü takdir ettiği, Türkiye’nin, küresel ekonominin motoru ve önemli bir üyesi olduğu hususlarına değinilerek, Pakistan halkının ve hükümetinin, Türkiye'nin barış ve refah yolundaki arayışına güçlü desteğini bir kez daha yenilediği ve bu ortak hedeflere ulaşma yolunda her zamanki gibi yanında olacağı vurgulandı.

Kaynak: Pakistan Dışişleri Bakanlığı Web Sitesi

Yayımlayan: İslamabad Ticaret Müşavirliği

 

 

Yayımlama: 17.08.2018 02:21:00 (TSİ)

Birleşik Krallık’ta doktorları temsil eden İngiliz Tıp Derneği (British Medical Association – BMA), "no-deal" olarak adlandırılan, İngiltere’nin Mart 2019’da AB ile Çekilme Anlaşması imzalamadan Birlik üyeliğinden ayrıldığı senaryonun İngiliz sağlık sistemi için ciddi boyutta olumsuz sonuçlar doğuracağı konusunda uyarıda bulundu.

BMA tarafından 16 Ağustos Perşembe günü yayımlanan bilgi notu, Brexit tarihi olarak belirlenen 29 Mart 2019 tarihine çok az bir süre kaldığını, İngiltere ve AB’nin anılan tarih öncesinde Çekilme Anlaşması üzerinde anlaşmaya varamadığı senaryonun ilaç ve tıbbi cihaz denetimi, karşılıklı sağlık anlaşmaları, nükleer tıpta kullanılan radyoizotop maddesinin temini, seyrek görülen hastalıkların teşhis ve tedavisi vb. konularda “felaket” sonuçlar doğuracağına dair uyarılara yer verdi.

BMA tarafından yayımlanan rapora https://www.bma.org.uk/collective-voice/influence/europe/brexit/bma-brexit-briefings/a-health-service-under-threat-the-dangers-of-a-no-deal-brexit bağlantısı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Yayımlayan: Londra Ticaret Müşavirliği

Kaynak        : Financial Times

Yayımlama: 17.08.2018 01:37:00 (TSİ)

Haziran ve Temmuz aylarında İngiltere’yi etkisi altına alan sıcak hava dalgası, Kingfisher grubunun sahibi olduğu İngiltere’nin en büyük yapı marketleri zinciri B&Q’da satışların Nisan-Temmuz döneminde %3,6 oranında artmasını sağladı. Söz konusu artışta barbekü ve bahçe mobilyaları gibi ürünlerin satışlarında yaşanan %7’ lik artışın önemli paya sahip olduğu açıklandı. Grubun bir diğer şirketi Screwfix’in satışlarındaki artış ise %5,5 oranında gerçekleşti.

Diğer taraftan, Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Kurumu ONS tarafından 16 Ağustos Perşembe günü açıklanan perakende satış verileri, Mayıs-Temmuz arasındaki dönemde satışların bir önceki yıl aynı döneme kıyasla %3,4 oranında arttığını gösterdi. Ayrıca Temmuz 2018’de elektronik ortamda gerçekleştirilen perakende satışlar hem büyük mağazalarda (department store) hem elektronik ortamda gerçekleştirilen satışların %18,2’lik dilimini oluşturdu.

Yayımlayan: Londra Ticaret Müşavirliği

Kaynak       : Financial Times; https://www.kingfisher.com/files/results/2018/q2_18/q2_trading_18.pdf

Yayımlama: 17.08.2018 01:36:00 (TSİ)
Tunus Tarım Yatırımları Geliştirme Ajansı (APIA) tarafından onaylanan tarımsal yatırımların 2018 yılının ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre sayı bazında %30,5, değer bazında ise %40,1 oranında artarak 386,7 milyon Dinar (yaklaşık 144 milyon Dolar) seviyesine ulaştığı açıklanmıştır.

(Hesaplamalar Tunus Merkez Bankası 31.07.2018 kuru 1$ = 2,68 bazında yapılmıştır.)

Kaynak: Tunus resmi haber ajansı (TAP) - https://www.tap.info.tn/en/Portal-Economy/10486287-value-of

 

Yayımlama: 17.08.2018 12:33:00 (TSİ)

Finlandiya İstatistik Ofisince açıklanan nihai verilere göre; 2017 yılı hükümet bütçesinde araştırma ve geliştirme fonlarına toplam
1,885.9 milyon Avro olduğu belirtildi. Kurum tarafından açıklanan ön verilede bu rakamın 1,797.5 milyon Avro olduğu belirtilirken iki rakam arasında 88,4 milyon Avroluk fark olduğu açıklandı.Söz konusu farkın finansmanların tahsisinde
revizyona gidilmesinden kaynaklandığı açıklandı.

Önceden yayınlanan ve ön verilerden yola çıkarak, araştırma finansmanı 2017'den 2018'e kadar 85.7 milyon Avro artış göstereceği tahmin edilmektedir, ancak 2017 için fonlama verileri revize edileceği için 2018 için ön veriler 2017'deki finansmanla aynı seviyede kalacaktır.

Kaynak:Finlandiya İstatistik Ofisi
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 12:24:00 (TSİ)

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Finlandiya Sanayi Yatırım Kuruluşu'nun (Tesi) üzerinde anlşamaya vardığı yeni finansman modelleri Fin KOBI'lerinin büyümesi ve yenilikçi faaliyetlerinin gelecek sekiz yıl içerisinde 100 milyon Avro ile desteklenmesini öngörüyor.Operasyon, Avrupa Stratejik Yatırımlar Fonu (EFSI) kapsamında garantileniyor.

Söz konusu krediler,Juncker Planı'nın bir parçası olan Avrupa Stratejik Yatırımlar Fonu kapsamında destekleniyor.

Söz konusu fon, özel sektör ortak yatırımlarını ayrıca diğer bir 100 milyon Avro ile destekleyerek KOBI'ler için toplam 200 milyon
Avroluk yeni yatırım faydası sağlamayı öngörüyor. Söz konusu finansal mekanizma EIB fonlarını, Tesi'ye özkaynak tipi krediler  ve öz kaynak finansmanı sağlanması şeklinde gerçekleştirilecek.

Şirket başına 15-30 milyon Avroluk'luk finansman, büyüme odaklı KOBİ'lere ve yenilikçi orta ölçekli şirketlere sunulacak.

Avrupa Yatırım Bankası , geleneksel olarak, büyük ölçüde kredi ve garantiler şeklinde şirketlere finansman sağladığından
bu finansman türünün Avrupa Yatırım Bankası için oldukça yeni bir uygulama olarak Kuzey ülkelerinde benimsenecek ilk finansman türü olduğu açıklandı.

Kaynak:Finlandiya Hükümeti
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 12:23:00 (TSİ)

Gümrükler Genel Müdürlüğü verilerine göre, Vietnam'ın dış ticaret hacmi Temmuz ayında bir önceki aya göre %6,1 artışla 41,27 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Temmuz ayında ülkenin toplam ihracatı %2,4 artarak 20,32 milyar ABD dolarına, toplam ithalatı ise %10 artarak 20,95 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Bu verilere göre, Temmuz ayı 2018 yılında hem ihracat hem de ithalat cirosunun 20 milyar ABD dolarını aştığı ikinci ay olmuştur. Öte yandan, 2018 yılı Ocak-Temmuz ayları arasında Vietnam'ın ticaret hacmi bir önceki senenin aynı dönemine göre %13,5 artışla 266,17 milyar ABD dolarına yükselmiştir.
 

Kaynak: Hanoi Times
http://www.hanoitimes.vn/economy/trade-service/2018/08/81E0CB5B/vietnam-s-monthly-trade-value-reaches-all-time-high-in-july/

Yayımlayan: Hanoi Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 17.08.2018 06:53:00 (TSİ)

Brezilya'da ihracatın düşüşe geçmesi ile Ağustos ayının ikinci haftasında 277 milyon ABD doları tutarında ticaret açığı verildi. 2017 yılı Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında 2018 yılı Ağustos ayının ilk iki haftasında ihracat günlük bazda %14,2 daha düşük gerçekleşti. Ağustos ayında görülen ihracat düşüşü, yıllık ticaret fazlasını 34 milyar ABD doları seviyesine geriletti.

Kaynak: Brasil Comércio de Boletins Informativos Ltda. (http://brasilinform.com/daily-briefing/)

Yayımlayan: São Paulo Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 16.08.2018 07:28:00 (TSİ)

 

Brezilya'da son iki yıl ya da daha uzun süredir iş arayanların sayısı 2018 yılı ikinci yarısı itibariyle 3,1 milyon kişi ile 2012 yılından bu yana olan en yüksek seviyeye geldi. Aynı zamanda aktif olarak iş aramaktan vazgeçtiği için işsizlik hesaplamalarında göz önünde bulundurulmayan; ancak halihazırda istihdam edilmeyenlerin sayısı 4,8 milyon kişi oldu. 2017 yılında çalışmayan nüfusun %6,2'si iş aramaktan vazgeçen nüfustan oluşurken, uzun dönemli işsizliğin yarattığı olumsuz etki ile iş aramaktan vazgeçen nüfusun çalışmayanlar içerisinde oranı bu yılın ilk yarısında %7,4'e yükseldi. Böylece toplam işsiz nüfus 12,9 milyon kişi oldu. İşsiz nüfusun %64,1'ini siyahi nüfus oluşturdu, bu oran 2012 yılında %59,1'di.

 

Kaynak: https://oglobo.globo.com/economia/mais-de-3-milhoes-buscam-emprego-ha-pelo-menos-2-anos-22982903

https://oglobo.globo.com/economia/desemprego-aumenta-mais-para-pretos-pardos-no-brasil-22983118

Yayımlayan: São Paulo Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 16.08.2018 07:10:00 (TSİ)

Tüketici fiyatları endeksi Temmuz 2018’de aylık bazda % 0,7 arttı. Yılın başından bu yana kaydedilen enflasyon oranı % 1,7 olurken, yıllık bazdaki enflasyon % 3,5 oranında gerçekleşti. Ağustos 2017 – Temmuz 2018 dönemi için ortalama enflasyon oranı % 2,4 olarak hesaplanıyor.

Bu yılın Temmuz ayında gıda ve alkolsüz içecekler fiyatları bir önceki aya göre sadece % 0,1 artarken, alkollü içecek ve tütün ürünleri fiyatları % 0,6 arttı, giyim ve ayakkabı fiyatları ise % 2,8 oranında arttı. Konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıt fiyatları % 1,3 oranında artarken, sağlık hizmetleri fiyatları % 0,1 azaldı, ulaşım fiyatları ise % 0,7 arttı. 

Kaynak: http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/pressreleases/Inflation2018-07_3617QX7.pdf

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 16.08.2018 05:46:00 (TSİ)

Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) açıkladığı mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2018'in ikinci çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) yıllık bazda % 3,4 ve çeyrek bazında % 0,8 arttı. 

Yapılan değerlendirmeye göre GSYİH ikinci çeyrekte nominal olarak 26 047 milyon levaya ulaştı. Aynı dönemde üretilen katma değer 22,445 milyon leva oldu.

Nihai kullanım unsurlarına göre GSYİH içindeki en büyük payı % 79 ile nihai tüketim alıyor. Bu, değer olarak 20 586 milyon levaya tekabül ediyor. Dış ticarette dış ticaret açığı kaydediliyor.

Kaynak:http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/pressreleases/FlashEstGDP2018q2_3617QX7.pdf

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 16.08.2018 05:42:00 (TSİ)

Yeni hükümet ve parlementodaki bazı temsilciler IMF programının hedefleri sağlamadığına işaret etti. Köşe yazarları büyük bir oranda görüşü desteklerken tamamen başarısız,  sadece milli plana ihtiyaç var denmemeli yorumlarını yaptı. Bazı hükümet üyeleri uygulanan IMF programının bir dayatma olmadığını ifade etti.

Borç GSYIH oranını 1990-2004 yılları arasında düşürmeyi başaran IMF programının bu defa aynı başarıyı gösteremediği vurgulandı. Sözkonusu dönemde oran 180 den 60 gerilemiş idi.

2012-2015 yılları arasında uygulanan program, butçe açığını, işsizliği, borç oranını ekonomik büyümeyi olumlu yönde değiştiremedi. Problemin kullanılan uygulama araçlarında olduğu, büyümenin yolunun vergilerin düşürülmesinden geçtiği, ancak, hazinenin gelir artışına ihtiyaç duyduğu bu denklemin kendi içinde çeşiltiği belirtildi.

 

Kaynak: The Jordan Times

Yayımlama: 16.08.2018 04:35:00 (TSİ)
Sayfa 1 / 25ÖncekiSonraki