Yükleniyor...
İçeriğe atla
08/02/2018 Macaristan Ekonomi haberleri

08/02/2018 Macaristan Ekonomi haberleri

Yayımlama: 13.02.2015 04:56:00 (TSİ)

Ferro-Press devlet sübvansiyonunu kazandı :

Ekonomi Bakanı Mihály Varga, merkez Macar birliğine yaptığı bir ziyarette dün yaptığı açıklamada Ferro-Press’i n, Josseberberny'de bir Ft'lik 1.8 milyar dolarlık genişleme projesi yürüttüğünü ve bunun 490 milyar dolarlık bir hükümet alt yapısı ile desteklendiğini açıkladı.  70 şirketin, 2015-17 yılları arasında 92 milyar Ft'luk toplam kalkınma projeleri için devlet yardımıyla 37 milyar Fronluk bir kaynak aldığını söyledi. Varga, inşaat sektöründeki KOBİ'leri dahil etmek amacıyla 2018'de programın kapsamını genişlettiğinin altını çizdi. Firmanın CEO'su Tibor Bir-gés, Ferro-Press’in  11.500m2'lik bir merkezi depolama tesisini inşa ederek kapasitesini genişlettiği için yeni bir ekipman satın aldığını söyledi. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu; origo.hu)

Tür firması Metyx, hükümetin sübvansiyonunu sevdi:

Çarşamba günü açıklama yapan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó Hükümetin otomobil tedarikçisi Metyx'in Kaposvar 'da bulunan 3.2 milyar Forint (10,3 milyon Euro) modernizasyon projesine 902.5 milyon lira tahsis ettiğini, açıkladı.

Türk şirketinin yaptığı yatırımla, işçiler için iyi bir yaşam standartını güvence altına alacak 182 yüksek katma değerli iş yarattığını da sözlerine ekledi.

 Genişleme, fabrikaya yaklaşık 6.000 m2 ve dört yeni üretim hattı ekledi. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu)

 

Devlet Moda, tasarım sanayilerini koordine edecek :

Macar Resmi gazetesi Magyar Közlöny'de yayınlanan bir karara göre, hükümet moda ve tasarım endüstrisindeki faaliyetleri koordine edecek bir devlet şirketi kuracak. Eyalet şirketi, bu endüstriler için stratejiler geliştirecek, meslektaşlara tavsiyelerde bulunacak ve yerli ve yabancı ülkelerdeki varlığını koordine edecek. Yeni devlet şirketi, devlet turizm ajansı MTÜ'ye bağlı olacak. İki yıl önce, Antal Rogan'ın turizm endüstrisi üzerinde kontrolü ele alıp almayacağı ya da Rogan'ın bariz zaferi ile sona eren Ekonomi Bakanlığı ile kalmaya devam edip etmeyeceği konusunda büyük bir savaş vardı. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu)

 

Kaynaklar: İnternet kaynaklarına yapılan bağlantılar, her yazının sonunda parantez içinde verilmiştir.