Yükleniyor...
İçeriğe atla
Karadağ'daki Her Üç Yabancı Şirketten biri Rusların

Karadağ'daki Her Üç Yabancı Şirketten biri Rusların

Yayımlama: 11.08.2017 06:50:00 (TSİ)

Podgorica'nın Moskova'yla olan ilişkileri, Karadağ'ın NATO'ya girdiği bu yıl yeni bir düşüş göstermiş olmasına rağmen, Adriyatik'teki bu küçük ülkede hala neredeyse her üç yabancı şirketten biri Ruslara ait.

Kremlin, Karadağ'ın NATO'ya katılmasına şiddetle karşı çıkmıştı…< /p>

Ulusal istatistik kuruluşu MONSTAT tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Karadağ'da kayıtlı ve faaliyette bulunan 4.200'den fazla yabancı şirketin yaklaşık yüzde 27'si Ruslara ait.

MONSTAT araştırması, kayıtlı yabancı şirketlerin yüzde 20'sinin Sırp vatandaşlarına ait olduğunu da gösterdi.

2016 yılındaki veriler, Ukrayna ve Türk uyruklu ülkelerin sahip olduğu şirketlerin ve işletmelerin sayısında bir artış olduğunu göstermektedir.

Ukraynalı şirketlerin payı 2015'te yüzde dokuzun üzerindeyken, 2016'da yabancı şirketlerin yüzde 10,6'sını oluşturdu.

Türk vatandaşlarının sahip olduğu şirketler toplam yabancı sermayeli şirket sayısının yüzde 3.1'ini oluşturuyor. 2015 yılında Türk mülkiyetleri raporda yer almamıştı.

Podgorica ile Moskova arasındaki siyasi ilişkiler, Kremlin'in şiddetle karşı çıkmasına rağmen Karadağ’ın NATO'ya katılmasından ve geçen Ekim'deki seçim gününde Karadağ hükümetini devirmek için Rus destekli bir komplo bulunduğu gerekçesiyle kötüleşti ve Kremlin bu konudaki herhangi bir sorumluluğu defalarca reddetti .

 

Kaynak: www.balkaninsight.com

Yayımlayan: Podgorica Ticaret Müşavirliği