Yükleniyor...
İçeriğe atla
Karadağ Hk- Hırvatistan'ın komşu ülkeleri ithalat ücreti üzerindeki vergisine ültimatom verdiler

Karadağ Hk- Hırvatistan'ın komşu ülkeleri ithalat ücreti üzerindeki vergisine ültimatom verdiler

Yayımlama: 11.08.2017 06:48:00 (TSİ)

Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya ve Karadağ, meyve ve sebzeler ithalatındaki vergileri yükseltmek amacıyla çıkarttığı kararını bir hafta içerisinde iptal etmesi ile ilgili Pazartesi günü Hırvatistan'a bir ültimatom verdiler, aksi taktirde Hırvatistan karşı önlemlerle yüzleşmek zorunda kalacak.

Sırbistan Ticaret Bakanı Rasim Ljajiç "Amacımız bir ticaret savaşı değil, bir önlem ve karşı önlemler dizisi başlatmak istemiyoruz, ancak haftanın sonunda düzenlenecek olan toplantıda konunun çözülmemesi durumunda başka çaremiz kalmayacak" dedi.

Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya ve Karadağ Bakanları Saraybosna'da düzenlenen toplantının ardından medyaya konuşup, konunun çözülmediği durumunda her ülke kendi karşı önlemlerinin niteliğini belirleyeceğini söylediler.

Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekuliç, Podgorica'da yapılacak olan bakanlar toplantısında Hırvatistan'ın bahse konu vergileri artırma kararını iptal edeceğine inandığını söyledi.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan, Hırvatistan'ın tarife dışı engeller olarak adlandırılan tedbirlerinden şikayetçi olduklarını içeren ortak bir mektubu geçen hafta Avrupa Komisyonuna gönderdi.

Hırvatistan Tarım Bakanı Tomislav Tolusiç, Pazar günü yaptığı açıklamada, yüksek tarifelerin toplam 168 ülkeye dayandığını ve bölgenin komşu ekonomilerine zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

Tolussiç, "Bir iki hafta içinde komşu ülkeler bakanlarıyla bir görüşme yapıp, sorunun ne olduğunu anlayacağız" dedi.

Kaynak: http://www.balkaninsight.com/en/article/regional-countries-issue-ultimatum-over-croatia-s-tax-hike-08-07-2017

Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği