Yükleniyor...
İçeriğe atla
Unlu Mamüllerde Artan Talep Sonrası Esmer Şeker Pazarı

Unlu Mamüllerde Artan Talep Sonrası Esmer Şeker Pazarı

Yayımlama: 21.09.2017 11:00:00 (TSİ)

Şeffaflık Pazar Araştırması (Transperancy Market Research) verilerine göre, 2017 yılında 18,3 milyar Amerikan Doları olan küresel esmer şeker pazarı, 2017-2022 zaman diliminde 26,5 milyar Amerikan Doları değerine ulaşacaktır.

Esmer şeker, pastacılık ürünleri ve şekerli içecekler gibi ticari açıdan önemli çeşitli yiyecek ve içecek ürünlerinin üretiminde temel bir maddedir. Küresel Endüstri Analizinin Boyutu, Büyümesi, 2017-2022 Trend ve Tahminleri raporuna göre esmer şeker piyasası, önümüzdeki yıllarda gıda endüstrisinden beklenen istikrarlı büyüme yörüngesinin olması nedeniyle aynı doğrultuda bir büyüme göstermeye devam edecektir.

Rapora göre, kentsel alanlarda unlu mamül ürünlerine yönelik artan talep, küresel esmer şeker pazarının önemli bir sürücüsü gibi görünmektedir. Unlu mamül endüstrisi, toz haline getirilmiş, granüle edilmiş ve şurup esmer şekerinin önemli bir tüketicisidir. Gelişmekte olan pazarlarda Batı menşeli ekmeklik ürünlerinin artan farkındalığından ötürü küresel esmer şekerine olan talep daha da artacaktır. Latin Amerika ve Asya Pasifik gibi gelişmekte olan bölgelerdeki artan yerli unlu mamül endüstrisi, bu bölgelerdeki kentsel alanlardaki unlu mamül ürünlerinin popülerliğinin artması nedeniyle önümüzdeki yıllarda küresel esmer şeker pazarına önemli bir katkıda bulunacaktır. Unlu mamül ürünlerinin hanehalkı üretimi, gelişen bölgelerde artmakta ve bu durum esmer şeker piyasasındaki talebin istikrarlı bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır.

Kaynak: World Bakers web sitesinden tercüme edilmiştir.

Yayınlayan:  Ekonomi Bakanlığı, Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü