Yükleniyor...
İçeriğe atla
Filipin Hükümeti Kuveyt'e İşçi Göndermeyi Yasakladı

Filipin Hükümeti Kuveyt'e İşçi Göndermeyi Yasakladı

Yayımlama: 13.02.2018 05:31:00 (TSİ)

Kuveyt'te resmi kayıtlara göre 252 bin Filipinli işçi bulunuyor. Gazetelerde sıkça Filipinli işçilere yönelik insan hakları eleştirileri çıkıyor.

Aralık ayı içinde 6 Filipinli işçinin ölmesi nedeniyle Filipinler Devlet Başkanı Duterte tarafından konu gündeme getirilmeye başlanmış ve ilişkiler gerilmişti. Geçtiğimiz günlerde, kiracısından haber alamayan bir ev sahibinin evi mahkeme kararıyla açmasının ardından Filipinli bir temizlik işçisinin buzdolabında ölü olarak bulunduğu fotoğraflar ortaya çıktı. Lübnan ve Suriyeli bir çifte ait olan evde çalışan kadının aile tarafından öldürülmesinin ardından kayıp başvurusunda bulunulduğu, ardından da ülkeyi terk ettiği anlaşıldı. Bu fotoğrafları elinde sallayan Filipinler Başkanı Duterte, Kuveyt'e işçi gönderilmesini yasaklayan bir kararı uygulamaya koyduklarını, bunun tüm Ortadoğu ülkelerine yayılabileceğini belirtti. Duterte, "Belki kültürünüz, belki de değerleriniz hatalı." ifadesini kullandı.

Duterte'nin bu ifadeleri geçtiğimiz günlerde kullandığı dilden çok daha sert. Daha önce yalnızca "Kuveyt'le kavga etmek istemiyorum ama Kuveytli yetkililer de bir şeyler yapmalı" diyen Duterte'nin buzdolabında çıkan cesetten sonra iyice sertleştiği görülüyor.

Kuveyt'e gönderilecek işçilerin yalnızca ev işçisi olarak çalışanları kapsamayacağı, nitelikli çalışanları kapsayacağı belirtiliyor. Ülkeye bir şekilde dönenlerin de tekrar Kuveyt'e gitmesine izin verilmeyeceği belirtiliyor.

İşçi göndermenin yasaklanmasının ardından birçok Filipinli uçak firmalarının hatlarını kilitliyerek uçuşlarını iptal etmek veya erteletmek için başvurdu.

Karara ilişkin ise birçok farklı kesimden sesler yükseliyor. Filipinler ekonomisi için can damarlarından birisini işçilerin aktardığı dövizler oluşturuyor. Filipin hükümeti Ortadoğu'daki zararını Çin vb. ülkelere işçi göndererek kapatmayı düşünüyor.

Kuveyt'ten de birçok kişi tarafından Filipinlilerin durumunun düzeltilmesi için çağrılar yükseliyor. 

Kuveyt'te hizmet sektörünün belkemiklerinden birini oluşturan Filipinli işçilere ilişkin yapılan düzenleme, hizmet sektöründe önemli bir insan kaynağı boşluğu ortaya çıkmasına yol açacak.