Yükleniyor...
İçeriğe atla
Kuveyt Yatırım Forumu 20-21 Mart'ta Gerçekleşecek

Kuveyt Yatırım Forumu 20-21 Mart'ta Gerçekleşecek

Yayımlama: 13.02.2018 06:15:00 (TSİ)

Ekonomisi çeşitlendirmek ve hidrokarbon kaynaklara bağımlılıktan kurtulmak isteyen Kuveyt'te doğrudan yabancı yatırımları düzenleyen ilk mevzuat 2001 yılında çıkarılmış, ilgili kanunda yabancıların yatırım yapabileceği alanlar pozitif listede belirtilmiştir. Kanunun istenen etkiyi oluşturmaması ve düşük petrol fiyatları nedeniyle 2014 yılında kanunun yeniden gözden geçirilmesi sağlanmış, başta petrol ile alakalı olmak üzere 8 sektörde iş yapılamayacağı belirtilen bir negatif liste oluşturumuştur. 

Kuveyt Direct Investment Promotion Authority (KDIPA), Kuveyt Ticaret Kanunu'da öngörülen kefalet sistemi ve acente aracılığıyla iş yapmanın istisna sağlamakta, bu yönüyle Kuveyt'te iş yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için önemli bir aracı kurum olarak öne çıkmaktadır. Bugün kadar KDIPA aracılığıyla aralarında Limak firmamızın da bulunduğu 25 yabancı firma tarafından Kuveyt'e yatırım yapılmıştır. Kuveyt'te faaliyet gösteren firmalarımızca KDIPA aracılığıyla yatırım yapılması için faaliyet gösteren firmalar bulunmaktadır. KDIPA aracılığıyla Kuveyt'te kurulacak yerel bir şirketin olmasının Körfez İşbirliği Konseyi bünyesindeki diğer ülkelere de gümrüksüz şekilde mal satabilmesi önemli bir teşvik unsuru olarak göze çarpmaktadır.

KDIPA, en az 10 bin Kuveyt Dinarı bankada depozito olması, Kuveyt'e teknoloji transferi içermesi, yabancılardan alınan yüzde 15'lik verginin 10 yıl boyunca alınmaması, beş yaşından küçük ikinci el makinelerin getirilebilmesi, arsa tahsisi sağlaması, gümrük vergisi muafiyeti gibi esnek teşvikler sağlamaktadır. Elektrik ve su sağlanması hizmetlerinde de tek durak ofis (one-stop-shop) uygulaması bulunan KDIPA kapsamında yapılacak başvurularda lisans başvurusunun bir ay içinde sonuçlanması, başvurunun sonuçlanmasının ardından ise bir yıl içinde faaliyete başlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, KDIPA kapsamında kurulan işletmelerde ilk yıl yüzde 10 olmak üzere, performansa göre değişen ve en fazla yüzde 25 olan Kuveyt vatandaşı çalıştırma yükümlülüğü bulunmaktadır.

KDIPA tarafından 20-21 Mart 2018 tarihlerinde Kuveyt'te Kuveyt Yatırım Forumu düzenlenecektir. Müşavirliğimizce foruma ilişkin KDIPA ile yapılan görüşmede, forumun Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah himayelerinde gerçekleşeceği, dünyanın her yerinden birçok katılımcının foruma davet edileceği, forumda Kuveyt'te KDIPA ile iş yapmış yatırımcı firmaların tecrübelerinin aktarılacağı, ülkemizden KDIPA aracılığıyla yatırım yapan Limak firmamızın da sunum yapacağı, Kuveyt Hükümetine bağlı iş dünyasıyla ilgili tüm kurumların hizmetlerini tanıtacağı, Kuveyt Hükümeti ve Kuveyt'te iş yapmak isteyen iş dünyası (G2B) ve iş çevreleri arasında (B2B) görüşmelerin gerçekleştirileceği, etkinliklerin 9.00 - 20.00 saatlerini kapsayacağı, akşamları ise sosyal etkinlikler düzenlenerek iş çevrelerinin kaynaşmasının hedeflendiği, etkinliğe ilişkin kayıtların https://kif.kdipa.gov.kw/register/ bağlantısından yapılacağı, kayıt yaptırmayan katılımcıların etkinliklere alınmayacağı belirtilmiştir.