Yükleniyor...
İçeriğe atla
Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Chiril Gaburici Ülkenin Güney Bölgesine Bir Çalışma Gezisi Gerçekleştirmiştir

Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Chiril Gaburici Ülkenin Güney Bölgesine Bir Çalışma Gezisi Gerçekleştirmiştir

Yayımlama: 13.02.2018 06:42:00 (TSİ)

Ekonomi ve Altyapı Bakanı Chiril Gaburici geçen hafta sonunda Moldova’nın güney bölgesine bir çalışma gezisi gerçekleştirerek bir dizi görüşme yapmıştır.

Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı’nın açıklamasına göre Bakan, Cimişlia şehrindeki otogarı ziyaret etmiş, günlük sorunlar hakkında bilgi edinmek için tesisin yönetimi, şoförler ve yolcularla konuşmuştur. Söz konusu ziyaret kapsamında “yolcular için sıhhi alanın” iyileştirilmesine karar verilmiştir.

Bakanın Komrat’ta Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah ile yaptığı görüşmede; bölgedeki serbest bölgelerin faaliyetleri, karayolu altyapısının yenilenmesi gereksinimi ve Moldova-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu’nun çalışmaları ele alınmıştır. Gaburici sanayi, ulaştırma, altyapı gibi alanlarda ortak projelerin geliştirilmesi ve iş dünyası ile yabancı yatırımcılara cazip hale gelebilmek için gerekli koşulların yaratılması çağrısında bulunmuştur.

Giurgiuleşti Serbest Limanı’nı da ziyaret eden Ekonomi Bakanı, limanın sunduğu hizmetler hakkında bilgi edindikten sonra Prut ve Dniyester nehirleri üzerinde suyolu ulaştırmasının geliştirilmesinin önündeki engellerin ele alındığı, Giurgiuleşti Serbest Limanı ve Ungheni Limanı yöneticileriyle yapılan ortak toplantıya katılmıştır.

Bakan Gaburici, suyolu ile hem yük hem de yolcu taşımacılığının geliştirilmesi için gerekli her şeyi yapacağını taahhüt etmiş, ayrıca, çoktan bitmesi gereken, M3 Chişinau-Giurgiuleşti karayolunun yenilenme çalışmalarının tamamlanacağı konusunda güvence vermiştir.

Kaynak: www.infotag.md (12/02/2018)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği