Yükleniyor...
İçeriğe atla
Malezya MITI Bakanı Mustapa, Proton Bayi ve Satıcıları ile Buluşacak

Malezya MITI Bakanı Mustapa, Proton Bayi ve Satıcıları ile Buluşacak

Yayımlama: 14.02.2018 04:37:00 (TSİ)

KUALA LUMPUR: Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Datuk Seri Mustafa Mohamed, hükümetin Proton Holdings Bhd'nin bayi ve satıcıları ile yaşadığı sorunlardan endişe duyduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Proton firması bayilerini, satış merkezlerini satış, servis ve yedek parça temini sağlanacak şekilde entegre ederek müşteri memnuniyetinin artırılmasını talep etmişti. Özellikle, bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülecek olan en son model araçları Geely Boyue'yi satmak isteyen satıcıların merkezlerini yenilemesi için ekim ayına kadar süre verdi.

Malezya Taşıt İthalatçıları ve Satıcıları Birliği (Malaysian Association of Malay Vehicle Importers and Traders PEKEMA), kısa süre önce, Proton’da yeni yönetimin Bumiputera teşvik hedefinden saptığını bildirdi.

Geçtiğimiz yıl Çinli Zhejiang Geely Holdings Group, zor durumda olan Proton firmasınn % 49,9'luk hissesini almıştı.

Proton, yabancı stratejik ortağın, firmalarının Malezya otomobil pazarındaki eski lider konumana gelmesi ve geleceğe yönelik planları için hayati önem taşıdığını açıkladı.

Pekema'nın başkanı Datuk Zainuddin Abd Rahman yaptığı açıklamada, 3S servis merkezleri kurulmasının uzun vadede iyi olmasına rağmen, şu anda sadece 1S merkezinin bulunduğu Bumiputera distribütörlerine (yaklaşık % 85’i sadece 1S merkezine sahip) baskı oluşturduğunu söyledi.

Kaynak : https://www.thestar.com.my/business/business-news/2018/02/13/mustapa-to-meet-proton-dealers-vendors/ https://www.nst.com.my/business/2018/02/335282/give-us-more-time-upgrade-dealership-centres-pekema-tells-proton

Yayımlayan : Kuala Lumpur Ticaret Müşavirliği