Yükleniyor...
İçeriğe atla
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu kabul etti.

Yayımlama: 14.02.2018 09:16:00 (TSİ)

Hisarcıklıoğlu, Türk ortakları ile birlikte yapıcı işbirliğinden ve başarılı bir şekilde tamamlanmış ve halen devam eden ortak projelerden gurur duyduğunu vurguladı.

 

Devlet Başkanı, tutarlı bir barış politikası ve geniş uluslararası işbirliği ile Türkmenistan'ın her zaman hazır olduğunu ve yabancı ortaklarından yeni teklifler almaya istekli olduğunu vurguladı. Bu bağlamda, Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Türk şirketleri ile başarılı işbirliklerinin verimli bir karakter taşıdığını memnuniyetle kaydetti.

 

Toplantı sırasında Devlet Başkanı ve konuğu, daha fazla işbirliği olasılığı konusundaki görüşlerini açıkladılar. Ayrıntılı görüşmede, Türk ortaklarının uyguladığı projelerin durumu da ele alındı. Bunlardan biri Ovadandepe'de cam ve cam ürünleri imalatı yapan kuruluştur; İnşaat müteahhidi Türk şirketi Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret A.Ş.'dir. Bölgede eşi olmayan ve en son ekipman ve en ileri teknolojilerle donatılmış olan büyük üretim tesisinin yapımı bugüne kadar tamamıyla tamamlanmıştır.

 

Bu bağlamda, Devlet Başkanı, endüstriyel gelişme yolunda ilerlemeye devam ederken, modern sanayi altyapısının inşası, yeniliklerin pratik olarak kullanılması, ilerici teknolojiler ve çözümler üzerinde durduğunu vurguladı.

 

Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'a minnettarlığını ileten Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının Türkmenistan'da devam etmekte olan dev kalkınma programlarının ve altyapı projelerinin uygulanmasına daha fazla katılma istekliliğini doğruladı. Bu bağlamda, taraflar, Türk şirketlerinin, bölgenin refahı ve sürdürülebilir kalkınması için büyük önemi olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan uluslarötesi doğal gaz boru hattı projesine katılma ve bunlara katkıda bulunma imkânlarını vurguladı.

 

Toplantının sonunda Hisarcıklıoğlu, Türk ortaklarının taahhütlerini ciddi ve sorumlu bir şekilde yerine getirmeyi sürdüreceğini belirterek,  Devlet Başkanının sağlık ve faaliyetlerinde yeni başarılar elde etmesini diledi.

 

Kaynak:TDH Türkmenistan