Yükleniyor...
İçeriğe atla
Türkmenistan-İran gaz anlaşmazlığı “Çin kozu”

Türkmenistan-İran gaz anlaşmazlığı “Çin kozu”

Yayımlama: 14.02.2018 12:36:00 (TSİ)

TAHRAN, 13 Şubat-Kıdemli enerji uzmanı Muhammed Aminrad;  "Çin Halk Cumhuriyeti'nin dördüncü doğalgaz boru hattının inşası sonrasında Türkmenistan'dan gaz ithalat hacmini artırması nedeniyle, İran ve Türkmenistan arasındaki gaz anlaşmazlığının uzaması, İran'ın gaz piyasasındaki varlığını tehdit ediyor" dedi.

 

Türkmenistan, 10 trilyon m³'den fazla gaz üreterek dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz rezervine sahip olduğunu belirtti ve yukarıdaki hususun göz önüne alındığında, bu ülkenin gaz ihracatının önemli bir kayna k oluşturduğunu" söyledi.

 

Türkmenistan'ın gaz hacminin çoğu Çin'e ihraç ediliyor ve geçtiğimiz yıla kadar günlük 30 milyon metreküp civarında gazın İran'a ihraç edildiğini belirtti.

 

Aminrad, halihazırda, Türkmenistan'dan İran'a gaz ihracatı, geçen yıldan bu yana gerçekleşen mali anlaşmazlıklar yüzünden durduruldu.

 

Çin'in dördüncü boru hattının inşası tamamlandıktan sonra, Türkmenistan tarafından üretilen büyük miktarda gaz Çin'e sağlanacak ve "Bu koşullar altında İran'la bitişik sınırı olan Türkmenistan'dan gaz ithal etme şansı kaçacak, böylelikle İran'ın bu konuda mantıklı strateji geliştirmesi önerilir "dedi.

 

Sözlerini tamamlamak için Aminrad, Petrol Bakanlığı'ndaki yetkilileri, Türkmenistan'la olan anlaşmazlıkları dostça çözümleyerek bu ülkeden daha fazla gaz almak için mantıklı adımlar atmaya çağırdı. Buna göre, Türkmenistan'tan gelen gaz ithalat hacminin artması, İran'ın bölgede önemli bir gaz merkezi haline gelmesinin önemli bir adımı olarak görülüyor ve bu konu Petrol Bakanlığı'nın gündemine getirilmeli. "

Kaynak:News Central Asia-Türkmenistan News Bulletin