Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bulgaristan İş Dünyası: Kalifiye İşçi İthalatının Alternatifi Yok

Bulgaristan İş Dünyası: Kalifiye İşçi İthalatının Alternatifi Yok

Yayımlama: 14.03.2018 12:51:00 (TSİ)

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB), Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası (BTPP), Bulgaristan Sanayi Odası (BSK), ve Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (KRİB) yer aldıkları Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği’ni (AOBR) Bulgaristan’da yurtdışından kalifiye işçi getirmenin alternatifi olmadığını, insan kaynakları sorununun giderek derinleştiğini ve yakın zamanda yatırım yapılacak insanın kalmayacağını Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iletti.

Derneğe göre, yurtdışından işçi getirmek için yapılan mevzuat değişiklikleri yetersiz ve Bulgaristan Mevzuatı işçi getirmek konusunda hala en katıları arasında.

AOBR’nın açıklamalarında Bulgaristan işgücü piyasasından her yıl 100 bin kişinin emekli olduğu, bunların yerine yılda 63 bin kişinin geldiği, bunun yanı sıra yılda 4000 bin kişinin de yurtdışına çalışmaya gittiği belirtiliyor. Ayrıca % 6’nın altında olan işsizlerin de işgücü piyasası için bir kaynak olmadığını bu işsizlerin bir kısmının açık olarak iş aramayı reddettikleri görüldüğü ifade edildi. 

İşverenlere göre yatırımların azalmasında ana etken insan kaynakları eksikliği. Son 2 yılda yapılan bütün anketlerden bu sonucun çıktığı ve hemen hemen bütün sektörlerde işçi sıkıntısı yaşandığı aktarıldı.

Kaynak: http://www.economy.bg/economy/view/31102/Biznesyt-Vnosyt%E2%80%9C-na-kvalificirana-rabotna-ryka-e-bez-alternativa

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşeliği