Yükleniyor...
İçeriğe atla
Aşkabat’ta CAREC’in Enerji Sektörü Koordinasyon Komitesi toplantısı başladı.

Aşkabat’ta CAREC’in Enerji Sektörü Koordinasyon Komitesi toplantısı başladı.

Yayımlama: 14.03.2018 12:20:00 (TSİ)

Aşkabat, 13 Mart — Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği (CAREC) Programının Enerji Sektörü Koordinasyon Komitesi (Asya Kalkınma Bankası) Toplantısı Aşkabat'ta başladı.

 

Toplantıya, Afganistan İslam Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti, Gürcistan, Japonya, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Moğolistan, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Tacikistan Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti, Asya Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, UNDP ve USAID temsilcileri katılmışlardır.

Toplantıda, CAREC'in faaliyetlerinin mevcut alanları, enerji sektöründeki yüksek teknolojinin tanıtılması, eylem planının genel bir değerlendirmesi ve Orta Asya bölgesindeki ve dünya genelinde enerji sektörü büyüme tahminlerinin hazırlanması üzerinde durulmuştur.

CAREC Programı'na katılan ülkeler, enerji kaynaklarının artırılması ve ihracat yollarının çeşitlendirilmesi amacıyla Türkmenistan’ın planlarını ve spesifik adımlarını takdirle karşılamışlardır.

Türkmenistan 2013-2020  Enerji Endüstrisi Kalkınma Programını hazırlamıştır. Programın bir parçası olarak, son beş yılda altı türbinli enerji santrali inşa edilmiştir; Halihazırda 1,574 MW'lık kombine çevrim santrali hızlı bir şekilde inşa edilmektedir. Aynı zamanda, ülkede tüketici hizmetlerini ve şebeke sektörlerinin karşılıklı fazlalığını iyileştirmek için bir dairesel enerji sistemi oluşturmak için çaba sarf edilmektedir.

8 Mart 2018'de BM Güvenlik Konseyi, Türkmenistan'ın başta Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı,olmak üzere ulaştırma ve haberleşme alanındaki Kerki-Imamnazar-Aqina demiryolu ve Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye koridoru (Lapis Lazuli Koridoru) gibi uluslararası girişimlerinin önemini vurgulayan Afganistan'daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonunun görev süresinin uzatılmasına ilişkin Kararı kabul etmiştir.

23 Şubat'ta, temel atma törenleri ile TAPI gaz boru hattı projesinin Afgan bölümünün inşaatı ve yeni bir enerji hattı inşaatı başlatılmıştır. Enerji hattı sadece doğalgaz tesislerine enerji sağlayan tesisler için değil, aynı zamanda Afganistan üzerinden Pakistan ve diğer Güney Asya ülkelerine de enerji ihracatını sağlayacaktır.

Aynı rota boyunca inşa edilen bir fiber optik iletişim hattı, üç ülke arasında bilgi ve iletişim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunacak ve Asya bölgesinin bu bölümünde entegrasyon süreçlerini hızlandıracaktır.

Dünyanın en büyük ikinci gaz sahası olan Galkynysh gaz sahasında başlayan TAPI gaz boru hattı, sosyal meseleleri etkin bir şekilde ele almaya ve bölgedeki barışı ve istikrarı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni işler de yaratacak. Asya Kalkınma Bankası büyük ölçekli projeye aktif olarak katılacak ve yardımcı olacaktır.

Toplantı katılımcıları, Aşkabat toplantısının, CAREC Programı kapsamında daha yakın ve daha etkili bir işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağına dair güvenlerini dile getirmişlerdir.

CAREC’in Enerji Sektörü Koordinasyon Komitesi toplantısı 14 Mart’ ta Aşkabat’taki çalışmalarına devam edecektir.