Yükleniyor...
İçeriğe atla
Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’ın KDV Düzenlemelerini Değiştirmesini İstiyor

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’ın KDV Düzenlemelerini Değiştirmesini İstiyor

Yayımlama: 14.03.2018 01:04:00 (TSİ)

Avrupa Komisyonu, yakıt vergileri konusunda Bulgaristan’a yaptırım süreci başlatıyor. Komisyon, ülkenin yakıt satan şirketlere uygulanan katma değer vergisi (KDV) kurallarını ve şirketlerin varlıklarının ticari olmayan amaçlar için kullanımına ilişkin kuralları değiştirmesini istiyor. Komisyonun görüşü, Bulgaristan’ın ulusal mevzuatının AB standartları ve ticari girişim özgürlüğü ile uyumlu olmadığı yönündedir.

Halihazırdaki Bulgaristan mevzuatı gereğince, küçük akaryakıt şirketleri KDV'lerini ödeyebileceklerini garanti etmek için aşırı yüksek miktarda ön ödeme yapmaları gerekiyor. Büyük şirketler ise yaptıkları ticari anlaşmalar gereğince ödemeleri gereken KDV'ye eşit bir miktarda garanti ödemeleri yeterlidir.

Bunun dışında Bulgaristan’dan, ticari varlıkların özel veya ticari olmayan amaçlarla kullanılması ve işletme varlıklarının başka bir üye devlete devredilmesi halinde KDV'nin ödenmesine ilişkin kurallarını değiştirmesi talep edildi. Bulgaristan, önümüzdeki iki ay içinde bu iki talep doğrultusunda hareket etmezse, Komisyon Bulgar makamlarına gerekçeli görüş gönderebilir.

Kaynak: https://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20707

Yayımlayan: Filibe Ticaret Ataşelği