Yükleniyor...
İçeriğe atla
Ürdün'de EBRD 27. Yıllık Toplantısı yapıldı.

Ürdün'de EBRD 27. Yıllık Toplantısı yapıldı.

Yayımlama: 16.05.2018 04:48:00 (TSİ)

WEF, global alt yapı yatırımları için her yıl 3.7 trilyon dolara ihtiyaç duyulduğunu, bunun yaklaşık  %60'nın gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığını, günümüzde 2.7 trilyon doların altyapıya yatırıldığını ve 1 trilyon dolar açık olduğunu tahmin etmektedir.

EBRD yıllık toplantısının hazırlık toplantılarında; katılımcılar, doğu ve güney Akdeniz Bölgesinde ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmaya hizmet edecek altyapı projelerinin uygulanmasında önemli ilerlemelerin olduğunu vurgulamıştır.

Uygulamadaki zorluklara bakılınca, en önemli hususların yeterli finansman sağlanamaması, özel finansman kaynaklarını oluşturacak yaratıcı yaklaşımlara ihtiyaç, PPP uygulamaları, önceliklerin belirlenmesi olduğu görülmektedir.

Katılımcılar, doğu ve güney Akdeniz Bölgesindeki ülkelerin geçiş veya istikrara doğru gitme yada karşıklık içinde olduklarını ana reformlara ihtiyaç varken kısıtlı finansman imkanlarına sahip olunduğunu söylemiştir. Ayrıca, mülteci sorunu altyapı üzerindeki baskıyı arttırmaktadır. Bu ortamda EBRD ana aktörlerden birisidir. Ürdün için de böyle olmuştur. 2012 yılından itibaren1 milyar EURO üzerinde bir değer önemli alt yapı yatırımlarında kullanılmıştır. 85 milyon dolar ise yerel bankalar ile birlikte ticaret ve kredi kullanımına ayrılmıştır.

Ürdün, PPP de başarılı uygulamaları olmuş yaklaşık 10 milyar dolarlık proje uygulamaya alınmıştır. Bunlar enerji üretimi, yenilenebilir enerji, atık su ve ulaştırma sektörlerindedir.

Ürdün öncelikli altyapı projelerini belirlemiştir. 15 milyar dolar değerindeki bu projeler PPP ile gelecek 5 yılda yapılması planlanmaktadır. Enerji, yenilenebilir enerji, ulaştırma, su, katı atık, yeşil ekonomi...

Belt and Road İnsiyatifinin EBRD olarak değerlendirmesinde; global ticaretin ve kalkınmanın önemi vurgulanmıştır. Ticareti yanısıra, mega projelerin finansa ulaşımı zenginleştireceği ve halklar arasındaki bağı kuvvetlendireceği, milyar değerindeki kara ve deniz projeleri ile Çin'in Ürdün dahil Dünyaya bağlanacağı belirtilmiştir.

Silk Road Economic Belt ile Çin, Merkes Asya, Rusya ve Avrupa öte yanda Körfez Ülkeleri,  Hint Okyanusundan,  Akdeniz ülkelerine ulaşan bir alt yapı oluşturulacaktır.

 

Kaynak: The Jordan Times