Yükleniyor...
İçeriğe atla
Ungheni-Chişinau Doğalgaz Boru Hattının İnşaatının En Geç Eylül Ayında Başlaması Gerekmektedir

Ungheni-Chişinau Doğalgaz Boru Hattının İnşaatının En Geç Eylül Ayında Başlaması Gerekmektedir

Yayımlama: 17.05.2018 02:26:00 (TSİ)

Moldova Başbakanı Pavel Filip’in Romanya Ekonomi Bakanı Danut Abdraşca ile yaptığı, Moldova ve Romanya’nın enerji sistemlerinin bağlantısı ile ilgili projelerin gerçekleştirilmesinin ele alındığı görüşmede, Ungheni-Chişinau doğalgaz boru hattının inşasının biraz ertelenmesi, ancak en geç Eylül ayında başlaması gerektiği kararlaştırılmıştır. Başbakan Filip, söz konusu projelerin Moldova’n ın ekonomisi için önemine dikkat çekerek, en önemlisinin ise en kısa sürede Iaşi-Ungheni doğalgaz boru hattının Kişinev’e kadar uzatma projesinin gerçekleştirilmesinin olduğunu vurgulamıştır. Bu çerçevede, Başbakan Filip, Moldova kamu sermayeli “Vestmoldtransgaz” firmasının özelleştirilme yoluyla Romen “Transgaz” firmasının Moldova’da kurduğu “Eurotransgaz” firması tarafından satın alınması kararını bir kez daha takdir etmiştir.

Taraflar, sözleşmede belirtilen ön şartların gerçekleştirilmesi (aksi durum sözleşmenin askıya alınmasına neden olur); “Transgaz”ın yeniden yapılandırılması; alımların yapılması ve inşa çalışmalarının başlaması (en geç Eylül 2018’de) olmak üzere projenin 4 aşamadan oluştuğunu belirtmiştir. Şu an itibarıyla sözleşmede belirtilen ön şartların gerçekleştirilmesi üzerindeki çalışmalar tamamlanmaktadır.

İlk önce, Ungheni-Chişinau doğalgaz boru hattının inşa çalışmalarının bu yazın başında başlayacağını ve bu yılın sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını ifade eden Pavel Filip, ondan sonra boru hattının 2019 yılının ortasına doğru tamamlanacağını ve faaliyete geçeceğini söylemiştir.

Ungheni-Chişinau doğalgaz boru hattının inşa çalışmalarını, 2 yıllık dönemde 93 milyon Avro’ya kadar yatırım gerçekleştireceğini taahhüt eden Romen “Transgaz” firması yürütecektir. Toplam 120 km uzunluğunda olacak Ungheni-Chişinau doğalgaz boru hattı, Romanya’d an Moldova’ya yılda yaklaşık 1,5 milyar m3 doğalgaz ithalatının yapılmasına imkân verecektir. 2014 yılında devreye giren Iaşi-Ungheni doğalgaz boru hattının devamı olan yeni Ungheni-Chişinau doğalgaz boru hattı Moldova ve Romanya’nın doğalgaz sistemlerinin karşılıklı bağlantısını tamamlayacaktır. Daha önce, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) 42’şer milyon Avro tutarında kredi, Avrupa Birliği (AB) ise 10 milyon Avro tutarında hibe olmak üzere, Ungheni-Chişinau doğalgaz boru hattının inşasına yönelik toplam 92 milyon Avro tutarında finansman sağlamayı hazır olduklarını bildirmiştir. 

Kaynak: www.infomarket.md (16/05/2018)

Yayımlayan: Kişinev Ticaret Müşavirliği