Yükleniyor...
İçeriğe atla
Çekya Yapay Zekayı Tartışıyor

Çekya Yapay Zekayı Tartışıyor

Yayımlama: 17.05.2018 06:05:00 (TSİ)

Yapay zeka bazen yeni petrol olarak adlandırılıyor ve gelecek on yıllarda ekonomik büyümenin ana itici güçlerinden biri olarak görülğyor. Avrupa Birliği ülkeleri içinde  endüstrisi en gelişmiş ülekelerden olan Çek Cumhuriyeti için, sözde AI devriminin ana unsurlarından biri, robotların ve makinelerin iş üzerinde etkili bir şekilde öğrenilmesinin ve kullanımının artmasıdır.


Yapay zeka ve tehditleri ve zorlukları Çek Avrupa Komisyonu Üyesi Věra Jourová, en üst düzey Çek hükümet yetkilileri, Avrupalı ​​u zmanlar, avukatlar ve akademisyenler içeren bir Prag konferansına konu oldu.

Şu anda, pek çok şeyin yanı sıra, büyük veri ve makinelerin işlenmesinden ve birbirlerinden öğrendikleri makinelerin işlenmesinden ve aynı zamanda robotların otomatikleştirilmesinden ve kullanılmalarından büyük yararlanmalarına yardımcı olan, geniş ve toplam tanımlı bir kavramla uğraşmak üzere görünmektedirler. .

AI ile ilgili erken tahminlerin çoğu, alarmist tarafta olma eğiliminde, yüzlerce binlerce işin kaybedilebileceğini vurguladı. Ve bu Çek Cumhuriyeti için de geçerliydi. Daha yakın zamanlı tahminler daha iyimser olma eğilimindedir, ancak iyimserlik yeni iş ortamını ayarlayan, yeni eğitim alan ve eğitim sisteminde değişiklikler yapan birçok işçiye dayanmaktadır.

Son iki ay içinde, Deloitte danışmanlığından yapılan böyle bir çalışma, Çek Cumhuriyeti'ndeki işlerin yaklaşık yüzde 51'inin otomasyona uğrayarak kaybedileceğini veya radikal bir şekilde dönüştürüleceğini tahmin ediyor. Eğilimin bir sonucu olarak yüzde 20 oranında orta riskle karşı karşıya kaldığı ve yüzde 28'inin de düşük risk aldığı görülmektedir.