Yükleniyor...
İçeriğe atla
Nanoteknoloji alanında bilimsel ve düzenleyici uzmanlık havuzları oluşturulmak amacıyla "contactpointnano.ch" adlı web portalı oluşturulmuştur.

Nanoteknoloji alanında bilimsel ve düzenleyici uzmanlık havuzları oluşturulmak amacıyla "contactpointnano.ch" adlı web portalı oluşturulmuştur.

Yayımlama: 14.06.2018 06:51:00 (TSİ)

Contactpointnano.ch, İsviçre'de mevcut olan sentetik nanomateryallerin güvenli bir şekilde işlenmesinden, üretimden kullanıma ve bertaraf edilmesine kadar, bilimsel ve düzenleyici bilgi birikimini ve uzmanlığını bir araya getiren bağımsız ve ulusal bir platformdur.

Portalın kurulmasıyla, uluslararası ölçekte nanoresearch alanında lider konumda olan İsviçre’de mevcut bilgiyi pratiğe dönüştürmek noktasında yeni malzemelerin tanımlanmasından, güvenli kullanımından, ulusal ve uluslararası düzenlemelerin sürekli gelişimine kadar şirketlerin  birçok sorusunun cevaplanmasına yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Portal, faaliyetlerini İsviçre'de bulunan bilimsel ve düzenleyici uzmanları bir araya getirerek ve ihtiyaç duyulması halinde şirketlerin uygun uzmanlarla iletişim kurmasını sağlayarak, eğitimler düzenleyerek yürütecektir.

Portalın faaliyetleri, Zürih ETH Üniversitesi bünyesinde yer alan EMPA'daki Parçacık-Biyoloji Etkileşimleri araştırma bölümü başkanlığını yürüten Peter Wick tarafından iki yıllık bir pilot çalışma süresince yönetilecek olup çalışmalar Freiburg Üniversitesi Adolphe-Merkle Enstitüsü'nden uzman bir konsey tarafından da desteklenmektedir.