Yükleniyor...
İçeriğe atla
Kuveyt'in "Silk City" Projesi Önemli bir Yatırımcı Potansiyeline Sahip

Kuveyt'in "Silk City" Projesi Önemli bir Yatırımcı Potansiyeline Sahip

Yayımlama: 12.07.2018 05:53:00 (TSİ)

Kuveyt Devleti'nin, Kuveyt'i uluslararası ticaret ve finans merkezine dönüştürme ve "Kuveyt'in 2035 Vizyonu"na ulaştırma yolundaki en önemli projelerinden biri "Silk City" projesidir. Söz konusu proje, Kuveyt'i dünyada turizm ve yatırım açısından cazibe noktası haline getirecek en büyük kıyı projesidir.

Subiya'da toplam 250 kilometrekarelik alana inşa edilecek olan "Silk City"nin, 25 yıl içinde tamamlanması öngörülmekte olup, toplam maliyeti 86 milyar doları bulacaktır.

"Silk City", halen yapım aşamasında olan Jaber Causeway üzerinden Kuveyt Şehrine bağlanacaktır. "Silk City"nin ana cazibe merkezi, 1.001 metre yüksekliğindeki Mubarak Al-Kabir Kulesi'dir. Kule 234 kattan oluşacak olup aynı andan içerisinde 7.000 kişi barındırabilecektir.

Kule ve etrafındaki yaşam alanı, oteller, konutlar, ofisler ve eğlence olanaklarını içinde barındıran yedi adet dikey köyden oluşacaktır. 

silk-city-kuwait.jpg

Ek olarak, dünyanın en uzun dördüncü köprüsü olan Jaber Köprüsü, bu önemli projenin bir parçası olarak beş adanın kurulmasının beklendiği kuzey Kuveyt'te serbest ekonomik bölgenin geliştirilmesi ve kurulmasında kilit bir faktör teşkil edecektir.

Beş ada kurma projesi, ülkenin dünyaya ticari ve ekonomik açıdan açılmasına yardımcı olacak Mübarek El Kabeer Limanı'nın kurulmasını da kapsamaktadır.

Söz konusu liman, karayolları ve demiryolları gibi çeşitli ulaşım araçları aracılığıyla bölgesel ulaşımın önemli bir anahtarı olacaktır. 

700.000 kişiye kadar barınabilme kapasitesi ile Silk City, bir Olimpiyat Stadı, iki kilometrekarelik alanın üzerindeki doğa rezervasyon alanı, yeni bir havaalanı ve birçok ücretsiz olanakların yanı sıra gümrüksüz bir alan gibi birçok başka turistik yeri de içerecektir.

Öte yandan, "Silk City" yeşil bir bahçe kuşağı barındıracak ve geniş yeşil alanlarla çevrelenecektir.

 

Kaynak: http://www.arabtimesonline.com/news/silk-city-project-puts-kuwait-on-the-global-investment-map/