Yükleniyor...
İçeriğe atla
Gürcistan'da Yenilenebilir Enerji Kaynakları Pilot Proje Uygulaması için Lİtvanya Biyokütle Enerji Birliği ile İşbirliği Çalışmaları Gerçekleştiriliyor.

Gürcistan'da Yenilenebilir Enerji Kaynakları Pilot Proje Uygulaması için Lİtvanya Biyokütle Enerji Birliği ile İşbirliği Çalışmaları Gerçekleştiriliyor.

Yayımlama: 20.07.2018 09:17:00 (TSİ)

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı, bu hafta Litvanya Biyokütle Enerji Birliği (LITBIOMA) ile "Gürcistan Dağlık Bölgelerinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Etkin Kullanımı" konulu ortak bir çalıştay düzenlemiş olup, toplantıya Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakan Yardımcısının yanı sıra çeşitli kurumlardan ve uluslararası bağış kuruluşlarından temsilciler de katılmıştır.

Gürcistan'da biyokütle ısıtma sistemlerinin olanaklarının ele alındığı LITBIOMA, Gürcistan Biyokütle Derneği ve Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı'nın ortak girişimine ilişkin yapılan sunumda “Borjomi'deki hibrit enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji kaynaklarının dahil edilmesiyle bir ısınma sisteminin oluşturulması” pilot projesinin, kamu-özel ortaklığı (PPP) aracılığıyla uygulanacağı belirtilmektedir.

Fizibilite analizinin Litvanya şirketi UAB Enernta Group ve Gürcistan'ın Yeni Teknoloji Merkezi tarafından gerçekleştirildiği proje 2017 yılında başlamış olup, halihazırda ön araştırmalar yapılmakta ve pilot proje için zaman çizelgesi geliştirilmektedir. 

Toplantıda, fizibilite analizinin ara sonuçları, engellerin analizi ve koşulların kolaylaştırılması ile proje için ticari başarıya ulaşmanın yolları üzerinde durulmuş olup, bütçenin 12 milyon EUR (34,3 mil GEL) olduğu projenin ortakları; Samtskhe-Javakheti bölgesi, Akhaltsikhe belediyesi, Borjomi belediyesi, "Parkhotel" Ltd., Mtskheta-Mtianeti bölgesi ve Dusheti belediyesidir.

 

Kaynak:  Georgia Today

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği