Yükleniyor...
İçeriğe atla
İslam Kalkınma Bankası’ndan Pakistan’a Kredi Olasılığı

İslam Kalkınma Bankası’ndan Pakistan’a Kredi Olasılığı

Yayımlama: 10.08.2018 09:10:00 (TSİ)

Pakistan’ın, tehlikeli seviyelere düşmüş olan döviz rezervlerini biraz olsun iyileştirebilmek için İslam Kalkınma Bankası’ndan 4 milyar Dolar borç alması gündemde. Pakistan’ın muhtemel Başbakanı Imran Khan’ın görevi devralmasından sonra, İslam Kalkınma Bankası’n ca Pakistan’a borç teklifinde bulunulacağı ve yeni hükümetin beklenen Maliye Bakanı Asad Umar’ın da bu teklifi kabul edeceği belirtiliyor. Gelecek kredinin, Pakistan’ın bu mali yıl için 25 milyar Doları bulacağı öngörülen finans açığının en azından bir kısmını karşılayacağı söylenebilir.  

Gazete raporuna göre, ülkenin mali otoritelerinin IMF’ten 12 milyar Dolar tutarında kredi alınmasına yönelik çalışmalarda bulunduğu, ancak bu kredinin çok sıkı şartlar ve tedbirler içerdiği, ki bu şartlardan birisinin de Çin’den alınması gündemde olan milyarlarca Dolar tutarındaki kredinin arkasındaki detayların açıklanması olduğu vurgulanıyor.

Asad Umar, gazetecilere verdiği demecinde, ülkenin mali durumun çok kötü olduğunu, merkez bankasında 10 milyar Dolar rezerv kaldığını, kısa vadede ödenmesi gereken 8-9 milyar Dolar civarında borç bulunduğunu ve bu nedenle döviz rezervlerinin neredeyse yok gibi olduğunu, İslam Kalkınma Bankası’ndan alınması gündemde olan kredinin de bir seçenek olduğunu söylemişti. İslam Kalkınma Bankası’ ndan alınması gündemde olan kredinin, genel olarak petrol ithalatı için kullanılacağı belirtiliyor.

İslam Kalkınma Bankası’ndan kredi alınsa bile Imran Khan hükümetinin halk tarafından hoş karşılanmayacak harcama kısıntıları ve vergi artışları yapmak zorunda olacağı telaffuz ediliyor.

 

Kaynak: Dawn Gazetesi

Yayınlayan: İslamabad Ticaret Müşavirliği