Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bloglarda Ara:

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DKİB) tarafından organize edilen, Artvin il ve ilçelerinde yerleşik ihracatçı üye firmalarla birlikte ihracatımızın arttırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunmak, ihracatçılarımızın yurtdışına yaşamış oldukları sorunları tespit ederek çözüm önerileri sunmak amacı ile 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 13:00’de Kemalpaşa Akasya Restorantta yemekli bir toplantı düzenlenmiştir.

Toplantıya T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule Koçak, Hopa Kaymakamı Sn. Abdülrezzak Canpolat, T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Sn. Mikail Develioğlu, Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sn. Osman Göllüce, DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Hamdi Gürdoğan, Genel Sekreter Sn. İdris Çevik ve yönetim kurulu üyeleri, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sn. İrfan Yıldırım, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Osman Akyürek ile Artvin il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 70 civarında ihracatçı, yatırımcı ve nakliyeci katılmışlardır.

Toplatının açılış konuşmasını DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Hamdi Gürdoğan yapmış olup daha sonra Hopa Kaymakamı Sn. Abdülrezzak Canpolat, T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule Koçak,  Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Osman Akyürek ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sn. İrfan Yıldırım birer selamlama konuşması yapmışlardır.

Toplantıda ortak olarak dile getirilen husus; son zamanlarda özellikle döviz kurlarında yapılan sunni manipülasyonlarla  ekonomimizin çökertilmek istendiği, buna karşı direnmenin en önemli vatanseverlik örneği olduğu, en önemli ekonomik enstrümanımız olan ihracatımızın artırılması için ihracatçılarımızın görüşlerine başvurmak, onların sorunlarına çözüm yolları aramak için her birimizin daha çok çalışması gerektiği belirtilmiş, ihracatçılarımızın sorunları dinlenerek bu sorunlara çözüm yolu bulmak için istişarede bulunulmuştur. Toplantıda gündeme getirilen sorunlar;  

Gürcistan’a Sarp sınır kapısından giriş yapan ihraç yüklü araçlarımızın gümrüklerde gereksiz şekilde bekletildiği,

Gümrük kapılarının daha fazla ve iyi yetişmiş personelle istihdam edilmesi, gümrük yetkililerinin daha duyarlı ve hassas olmaları gerektiği,

Sarp Gümrük kapısından Gürcistan’a mal taşyan küçük araçların da TIR kuyruğuna alınarak bekletildiği, geçişlerin üç gün sürdüğü, anlaşma gereği küçük araçların TIR kuyruğuna alınmaması gerektiği,

Gürcistan’a inşaat ve harfiyat işlerinde çalışmak üzere getirilen iş makinalarının tekrar Türkiye’ye sokulmasında sorunlar yaşandığı,

 Araç sigortası yaptırarak Gürcistana giriş yapan araç sahiperinin herhangi bir kaza yapmaları halinde 12 saat içerisinde işlem yapılmadığında sigorta şirketlerinin sorumluluk üstlenmediği gibi hususlar dile getirilmiştir.

Sorunların çözümü konusunda Hopa Kaymakamı Sn. Abdülrezzak Canpolat kendilerinin görev ve yetki alanına giren hususlarda her zaman ihracatçılarımıza destek olduklarını, Bakanlık düzeyinde çözümlenmesi gereken sorunların ise ilgili Bakanlıklara bildirilerek çözümü konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olunacağı bildirmiştir.

T.C. Batum Başkonsolosu Sn. Makbule Koçak,  gümrükte yapılan bekletmeler ile ilgili olarak Başkonsolosluk acil TIR hattının günün her saatinde aranabileceğini, bunun yanısıra Başkonsolosluk santrali ile Ticaret Ataşeliği numaralarının da açık olduğunu, vatandaşlarımızın her tür şikayetlerini iletmelerinin mümkün olduğunu bildirmiş, ilgili telefon numaraları katılımcılarla paylaşılmıştır. Bunun yanısıra Sn. Koçak araç sürücülerimizin kaza yapması halinde 12 saat içerisinde işlem yapılmadığı takdirde araç sigortasının devre dışı kaldığı ve sigortanın sorumluluk üstlenmemesi hususunun araştırılarak mağdur olan vatandaşlarımıza bilgi verileceğini, yük taşyan küçük araçların TIR kuyruğına alınmaları hususunda gerek gümrük yetkilileri gerekse TIR parkı yetkilileri ile görüşüleceğini bildirmiştir. (Ticaret Ataşeliğimizce bugün yapılan telefon görüşmesinde vaktin geç olması nedeni ile bu hususta herhangi bir yetkili ile görüşme imkanı bulunamamış, bu husus yarın Ataşeliğimizce sorgulanacaktır.)

Kaçkar Gümrük Müdürü Sn. Osman Göllüce, gümrüklerde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak kendisine günün her saatinde ulaşılabileceğini, kendisinin randevusuz çalıştığını, kendisi ile görüşmek için randevu alınmasına gerek bulunmadığını bildirmiştir.

Ticaret Ataşesi Mikail Develioğlu da yurtdışında iş yapan vatandaşlarımıza yönelik olarak devletimizin sağladığı destek ve teşvikler hakkında bilgi vermiştir.

 

 Artvin il ve ilçelerinde yerleşik ihracatçılarımızla yapılan istişare toplantısı gerek ortaya çıkan sorunların gündeme getirilerek çözüm yollarının aranması,  gerek işadamı ve ihracatçılarımızın görüş ve düşüncelerinin alınması noktasında ihracatçılarımızı ve iş insanlarımızı olumlu yönde motive eden bir toplantı olmuştur. Toplantı karşılıklı iyi niyet, olumlu dilek ve temennilerle sona ermiştir.  

 

Kaynak ve yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 14.08.2018 07:54:00 (TSİ) 

Acara Özerk Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren "Arıcılar Derneği" tarafından düzenlenen "Bal Festivali" 11-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen festivalde Gürcistan'ın tüm bölgelerinde faaliyet gösteren bal üreticileri ürünlerini sergileme imkanı buldular. Festivalin açılışı 11 Ağustos'ta Batum Bulvar Park'ta gerçekleştirilmiş olup açılışa Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sn. Tornike Rijvadze, Tarım Bakanı Sn. Tite Arashidze, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Zaal Mikeladze, Tarım Bakanı Yardımcıları, Acara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Tamaz Shavadze, iş insanları ile vatandaşlar iştirak ettiler. Birinci gün yaklaşık 1000 kişinin ziyaret ettiği festivalin ikinci günü Batum Botanik Bahçesinde gerçekleştirildi. Gürcistan'ın flora ve fauna zenginliğinin sonucu olarak çeşitli çiçeklerden farklı aromalara sahip ballar ziyaretçilere tattırılmış olup festival ziyaretçiler tarafından ilgi ile izlenmiştir. Ayrıca müzik ve dans gösterileri ile ziyaretçilere renkli gösteriler sunulmuştur.

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği 

Yayımlama: 13.08.2018 05:39:00 (TSİ) 

Gürcistan'ın aylık enflasyon oranı Temmuz 2018'de yüzde -0,3 olurken, Temmuz 2017'den Temmuz 2018'e kadar yıllık enflasyon yüzde 2,8 olarak gerçekleşmiştir.

Fiyat düşüşü yaşanan ürünlerde meyve (% -12), sebze (%-10.7), ayakkabı (%-2.4), gıda ve alkolsüz içecekler (%-1.1) ile giyim (%-1) başı çekerken, süt-peynir-yumurta %2.7  ve ulaşım fiyatları ise %1.2 oranında artış göstermiştir. 

 

Kaynak: Gürcistan İstatistik Kurumu

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 06.08.2018 01:31:00 (TSİ) 

Gürcistan Milli İstatistik Ajansından yapılan açıklamaya göre 2018 yılının birinci yarısında ülkedeki dış ticaretin gelişimi şu şekilde olmuştur:

Ocak-Haziran 2018 döneminde Gürcistan'ın toplam dış ticaret hacmi (deklare edilmeyen ihracat hariç olmak üzere) 5.985,9 milyon Dolar olup 2017'nin aynı dönemine göre %24,3'lük bir artış meydana gelmiştir. İhracat 1.593,6 milyon Dolar (artış %28,5), ithalat 4.392,3 milyon Dolar (artış %22,9) olmuştur. Bu dönem aynı zamanda dış ticaretin en yüksek artış kaydettiği ve en düşük negatif dış ticaret dengesinin gerçekleştiği bir dönem olmuştur.

Bu dönemde Gürcistan'ın dış ticaret açığı 2.798,7 milyon Dolar olup dış ticaret dengesi %46,8 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre, re-eksport hariç ihracat %16,3'lük artışla 1.148,5 milyon Dolara yükselmiştir.

Sözkonusu dönemde Gürcistan'ın AB ülkeleri ile olan dış ticareti 1.644,5 milyon Dolar olup artış %25,2'dir. Bu rakamın 367,8 milyon Doları ihracat, 1.276,7 milyon Doları ithalattır.   

Aynı dönemde BDT ülkeleri ile olan dış ticaret 2.037,3 milyon Dolar olup 2017'nin aynı dönemine göre artış %33,9'dur. BDT ülkelerine olan ihracat 720,1 milyon Dolar olurken ithalat 1.317,1 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde Gürcistan'ın AB ülkelerine olan ihracatı %21 artarken Rusya Federasyonuna olan ihracatı %10 artmıştır.

2004 yılından itibaren Gürcistan'ın AB ülkelerine olan ihracatı Rusya Federasyonu'na olan ihracattan daha fazla artış göstermiştir. 2007-2017  yıllarına ait 11 yıllık dönemde Gürcistan'ın AB ülkelerine olan ihracatı Rusya Federasyonuna olan ihracattan 3,5 kat fazla olup toplam 3,6 milyar Dolardır. 

Gürcistan'ın dış ticaretindeki ilk 10 ülkeden sadece Bulgaristan'la olan dış ticarette Gürcistan lehine pozitif denge söz konusudur. Bu cümleden olmak üzere, Bulgaristan'a ihracat 128 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bulgaristan'dan sonra Gürcistan'ın en fazla ihracat yaptığı Avrupa ülkeleri 29 milyon Dolar ile Litvanya, 28,3 milyon Dolarla Fransa, 27.8 milyon Dolarla Romanya gelmektedir. Gürcistan'ın bu 4 ülke ile yaptığı dış ticaret Gürcistan lehine pozitif denge vermektedir.

2018 yılının ilk 6 aylık döneminde Gürcistan'ın dış ticaretinde yer alan ilk 10 ülke ile yapılan dış ticaret hacmi toplam dış ticaretin %66,8'ini oluşturmaktadır.

Gürcistan'ın en büyük ticari partneri 858,1 milyon Dolarlık dış ticaret hacmi ile TÜRKİYE olurken bunu 650,1 milyon Dolar ile Rusya Federasyonu, 510,0 milyon Dolar ile Çin izlemektedir. Bulgaristan'a ihracat 128 milyon Dolar olurken, ithalat 88 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. 

Aynı dönemde Gürcistan'ın ihraç ettiği en önemli ihracat kalemleri arasında bakır ve demir konsantresi 242,2 milyon Dolar ile en başı çekerken toplam ihracat içerisinde %15,2'lik paya sahip olmuştur. Bunu 186 milyon Dolar ve %11,7'lik pay ile ferro alyaj, üçüncü sırayı ise motorlu araçlar almıştır. 

Yılın birinci yarısında Gürcistan'ın ithal ettiği en önemli ürünlerin başında ise 402 milyon Dolar ve %9,2'lik pay ile petrol ve petrol ürünleri, ikinci sırayı 272,9 milyon Dolar ve %6,2'lik payla motorlu araçlar, üçüncü sırayı da 181,2 milyon Dolar ve %4,1'lik pay ile bakır ve demir konsantresi almıştır.

Kaynak: Gürcistan Milli İstatistik Ajansı

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği     

Yayımlama: 02.08.2018 04:19:00 (TSİ) 

Bir Türk yatırımcı tarafından Luka Asatiani Caddesi 58 numarada yeni bir butik Türk oteli açıldı. Açılışa tesis sahipleri ile Türk ve Gürcü vatandaşlar iştirak ettiler. Ticaret Ataşeliği olarak açılışa iştirak ederek "hayırlı olsun" temennisinde bulunulmuştur.Tarihi binayı orijinal özeliğini koruyarak restore eden Türk yatırımcı 7 oda ve 17 yataktan oluşan butik otelin restorasyonu için 50 bin ABD Doları tutarında bir yatırım yaptığını, tesiste 10 kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Kaynak ve Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 01.08.2018 03:12:00 (TSİ) 

Gürcistan'da yerleşik, medikal sektöründe faaliyet gösteren Türk firması Ermed Georgia ile reklam, enerji, tarım, inşaat ve endüstri alanlarında yatırımcılara hizmet veren ve 50'den fazla ülkede iş geliştirme çözümleri sunan uluslararası danışmanlık firması Channel Georgia Consulting arasında anlaşma imzalanmıştır.

Bu anlaşma çerçevesinde, danışmanlık şirketi tarafından Türk firmasının yerel ortaklar ve müşterilerle ilişkilerinin güçlendirilmesi için destekte bulunulacaktır.

 

Kaynak: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 01.08.2018 01:11:00 (TSİ) 

Gürcistan'da 2017 yılında, faaliyette olan 207 adet pazaryeri ve fuarın %30.4'ü Tiflis'te yerleşik olup, ilgli faaliyetlerden elde edilen toplam gelir 151.9 milyon GEL (53,2 milyon EUR) olmuştur.

Ülkenin diğer bölgelerinde gerçekleşen pazar ve fuarların dağılımı ise; %20.8 Iremeti, %12,1 Samegrelo-Zemo Svaneti, %12.1 Kakheti, %7.7 Kvemo Kartli, %4.8 Adjara, %4.3 Shida Kartli, %3.4 Samtskhe-Javakheti, %1.9 Mtskheta-Mtianeti, %1.5 Guria şeklinde gerçekleşmiştir.

GeoStat verilerine göre pazaryerlerinin %96.6'sı özel kişi/işletmelere ait olup, %3.4'ü kamu tarafından işletilmektedir.

Pazaryerlerinde gıda ve gıda dışı ürünler satılmakta olup, toplam 3.100 kişi istihdam edilmektedir.

Faaliyetler kapsamında elde edilen gelirlerin %54.7'si kira giderlerine ayrılmıştır.

 

Kaynak: Imedinews.ge  

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

 

Yayımlama: 01.08.2018 11:58:00 (TSİ) 

Gürcistan Gelir Hizmetleri'nin verilerine göre 2018 yılı Ocak-Haziran ayları arasında yabancı uyruklu 16.967 kişi ülkede çalışmıştır.

2017 yılı için Gürcistan Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada istihdam edilen yabancı uyruklu kişilerin çalıştığı sektörlerin dağılımı ise şu şekildedir;

- İnşaat - 5.560 çalışan (yabancı uyrukluların toplam istihdamının % 31,6'sı)
- Toptan ve perakende ticaret - 4.757 çalışan (% 27)
- Ulaştırma ve depolama - 13.866 çalışan (% 7,9)
- İdari ve destek hizmetleri - 1.260 (% 7,2)
- Turizm - 1.231 (% 7),   sağlık ve sosyal hizmetler - 466 çalışan (% 2.7),  tarım sektörü - 189 (% 1.1)

 

Kaynak: Gürcistan Gelir Hizmetleri 

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 01.08.2018 11:39:00 (TSİ) 

Gürcistan resmi istatistik kurumu GeoStat verilerine ülke ekonomisi Haziran ayında yüzde 4 oranında büyürken, gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi 2018'in ikinci çeyreğinde yüzde 6'ya ve 2018'in ilk yarısında ise yüzde 5,7'ye yükseldi.

Gürcistan ekonomisinin yıl sonunda %4.5 oranında büyüyeceği tahmin edilirken, geçen yıla göre büyüme sağlanan sektörlerin başında ulaştırma, otel-restoran, finansal aracılık ve ticaret gelmektedir.

 

Kaynak: agenda.ge

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 30.07.2018 04:38:00 (TSİ) 

Dünya Bankası tarafından yayımlanan ve ülkeleri, ürünlerin ülke sınırları içinde  ve sınırlar arası güzergahtaki taşıma kolaylığına göre sıralayan Lojistik Performans Endeksine göre Gürcistan 11 sıra yükselerek 160 ülke arasında 119. sıraya yerleşmiştir.

Endekste yer alan; sevkiyatların planlanan veya beklenen teslim süresi içinde varış yerine ulaşma zamanı, lojistik hizmetlerin yeterliliği ve kalitesi, ticaret ve ulaşım altyapısının kalitesi (limanlar, tren yolları, yollar, bilgi teknolojisi), uluslararası nakliye,  gümrük formalitelerinin hız ve sadelik etkinliği gibi değerlendirme ölçütlerinin tamamında Gürcistan ilerleme kaydetmiştir.

 

Kaynak: agenda.ge

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 30.07.2018 10:49:00 (TSİ) 

Gürcistan'da yeşil ekonomi kapsamında benzin ve dizel yakıtlara daha sıkı düzenlemeler getirileceği belirtilmekte olup, dizel tüketimin oldukça yüksek olduğu ülkede 1 Ekim 2018'den itibaren EURO 4'e, 2020 yılından itibaren ise EURO 5'e geçilmesi planlanmaktadır. Bu uygulamalar ile birlikte ülkeye ithal edilen yakıtta kükürt içeriğinin 10 kat azalması beklenmektedir.

Ülkedeki araba ithalatına ilişkin olarak ise, çevre dostu taşımacılık için vergilendirme tercih sistemi getirilmesi planlanmaktadır. 

Gürcistan'da toplam taşıt sayısının yaklaşık %10'una tekabül eden büyük motorlu araçların (3.5 litreden fazla) vergileri, elektrikli ve hibrid araçların kullanılmasını teşvik etmek üzere artırılacaktır.

 

Kaynak: agenda.ge

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 30.07.2018 10:04:00 (TSİ) 

Gürcistan Başbakanı tarafından yapılan bildirimde, ülkede yasadışı ağaç kesilmesini önlemek amacı ile kereste ithalatının KDV'den muaf tutulacağı belirtilmiştir. Aynı zamanda ahşap kütükler ve ahşap plakalar ihraç etmek için önemli kısıtlamalar getirileceği de ifade edilmiştir.

Bu yılın başlarında Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanlığı, ormanları ve ilgili mevzuat değişikliklerini ilgilendiren yasaları Gürcistan parlementosuna sunmuştu.

 

Kaynak: agenda.ge

Yayımlayan: Tiflis Ticaret Müşavirliği

Yayımlama: 30.07.2018 09:49:00 (TSİ) 

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Sn. Giorgi Kobulia, Gürcistan parlamentosunda 4 komisyonun ortak toplantısında yaptığı açıklamada Gürcistan'ı Kafkasya'nın lojistik merkezi yapmak için strateji geliştirmeleri gerektiğini ve bunun Gürcistan için çok önemli olduğunu bildirdi.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 07:11:00 (TSİ) 

AFBA- Young Financiers and Businessmen Association (Genç Finansçılar ve İşadamları Derneği) Meclis Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonunda yaptığı açıklamada Gürcistan tütün yasasının yeniden düzenlenmesine acilen ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Bilindiği üzere Gürcistan'da Mayıs 2018'den itibaren kapalı yerlerde sigara içilmesi yasaklanmıştı.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 07:05:00 (TSİ) 

Gürcistanlı 12 başarılı öğrenci ABD'nin California San Diego Devlet Üniversitesinde araştırma programı kapsamında Araştırma Yaz Okuluna gitti.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 07:00:00 (TSİ) 

Gürcistan Milli Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda tartışılan vergi tahsilatı ve uygulamalarının birinci oturumunda Maliye Bakanı Yardımcısı Sn. Giorgi Kakauridze 1 Ocak 2013 yılından itibaren özel sektörün vadesi geçmiş borçlarının 550 milyon Lari (1 ABD Doları= 2.43 Lari)  olduğunu bildirdi.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği   

Yayımlama: 24.07.2018 06:51:00 (TSİ) 

Gürcistan Sağlık Bakanı mevcut mekanizmanın işleyişinden şikayet ederek doktorları hastalarına fazla ve gereksiz ilaç önermemeleri hususunda uyardı.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 06:45:00 (TSİ) 

2018 yılının Ocak- Haziran döneminin verilerine göre Gürcistan'da Gürcistan Hava Yolları ile Türk Hava Yolları sektörde %12'şerlik paya sahip oldular. Gürcistan Sivil Havacılık Acentasından yapılan açıklamaya göre yılın ilk yarısında Gürcistan Havayolları 247.485 yolcu taşırken Türk Hava Yolları aynı dönemde 246.021 yolcu taşımıştır. Bu durumda her iki havayolu şirketinin de sektörden aldıkları pay %12-%12 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 06:36:00 (TSİ) 

Nenskra Hidroelektrik Projesini üstlenen JSC Nenskra Hydro şirketi Mestia Belediyesinin Chuberi köyünde meydana gelen felakette altyapısı tamamen zarar gören köyün altyapısını yenilemek için kaynak tahsis etmiştir. 

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 06:28:00 (TSİ) 

Almanya Şansöylesi Angela Merkel Ağustos ayı ortalarında Gürcistan'a resmi bir ziyarette bulunacak. Sözkonusu ziyaretin gerçekleşeceği haberi çoğu kaynaklarca doğrulandı.

Kaynak: Caucasus Business Week

Yayımlayan: Batum Ticaret Ataşeliği

Yayımlama: 24.07.2018 06:24:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 22ÖncekiSonraki