Yükleniyor...
İçeriğe atla
Bloglarda Ara:

13/07/2018 Haberler

 

E.ON MACARİSTAN’ın KUZEYİNDE ENERJİ  YATIRIMI  YAPACAK

Alman enerji şirketi E.ON, Szabolcs-Szatmár-Bereg ilçesinde 246 bin müşteriye elektrik tedarik edeceği  2.3 milyar Ft lik yatırım yapıyor.

Yatırım, diğer şeylerin yanı sıra, enerji  ağının yeniden yapılandırılması, kuş korunması ve elektrik şarj cihazlarının kurulumu ve elektrikçiler için eğitim planlanmaktadır..

E.ON ayrıca küçük bir güneş enerjisi yakıtlı elektrik santrali ve  elektrikli araçlar için şarj cihazlarının kurulumunu da yapacak. (Portfolio.hu)

 

AVRUPA KOMİSYONU MACARİSTAN İÇİN % 4 BÜYÜME TAHMİNİNİ DOĞRULADI

Hükümetin projeksiyonu 2018 için% 4.3 ve gelecek yıl için% 3.8 iken Avrupa Komisyonu, Macaristan'ın ekonomik büyüme tahminlerini 2018 için% 4 ve 2019 için% 3,2 olarak açıkladı.


Macaristan’ın ekonomisinin genişlemesi, iç talebe bağlı olarak% 1,2’ lik çeyreklik büyüme ile sabit kaldı. Ancak, Avrupa Komisyonu, ihracatın artan ithalat talebine ayak uyduramadığını kaydetti.

Son üretim rakamları ikinci çeyrekte yavaşlama sinyali verdi. Sanayi üretimi yıl başından bu yana aynı kalırken ve rapora göre inşaat üretimi azaldı

Komisyon, özel tüketimin bu yıl, artan istihdam ve hızlı reel ücret artışıyla birlikte güçlü bir şekilde büyüyeceğini söyledi.

Yüksek kapasite kullanımı, artan kamu sermaye harcamaları ve gayrimenkul sektörünün toparlanması ile birlikte yatırımların geniş tabana yayıldığı belirtildi.

Raporda, otomotiv sektörüne bağımlılığın Macaristan'ın ekonomisini küresel ticaret anlaşmazlıklarına duyarlı hale getirdiği ve geleceğe yönelik yeni bir risk yarattığı, bunun araç sektöründeki  kapasiteye rağmen ihracat artışında yavaşlamaya yol açacağı  ve Macaristan’ın ihracatındaki  büyümenin ılımlı seyredeceği belirtildi.

Raporda,  emek piyasasındaki daralama ve yükselen ücretlerin enflasyon üzerinde baskı yaratacağı ve enflasyonun% 3 civarında kalacağı belirtiliyor. (origo.hu; hvg.hu; napi.hu; 24.hu; profitline.hu; privatbankar.hu)

 

BUDAPEŞTE HAVALİMANI YOLCU TRAFİĞİ YENİ REKOR SEVİYESİNE ULAŞTI!


Havacılık istihbarat şirketi CAPA'nın verilerine göre, Budapeşte'nin Liszt Ferenc Havalimanı'ndaki yolcu trafiği, ilk altı ayda 6,8 milyona çıktı. Geçen yıla göre % 6,2 büyüme hızının AB ortalamasının yaklaşık üç katı olduğu belirtildi.


Haziran ayında yolcu sayısı 1,4 milyon ile  önceki yıla göre% 13 arttı.


Kalkış ve iniş sayısı Haziran ayında% 11.2 artışla 10.000'in üzerine çıkmış ve Ocak-Haziran-Haziran döneminde% 12 artışla 53.700'e yükselmiştir.


Budapeşte Havalimanı iletişim direktörü Mihály Hardy, yolcu trafiğinin art arda üçüncü yıl için çift haneli büyüme gösterdiğini belirtti.


Yıllık trafik, bu yıl 14.5-15 milyonluk rekor seviyeye ulaşarak 13,1 milyonluk önceki rekoru kırmaya hazırlanıyor. (portfolio.hu; hvg.hu; napi.hu; 24.hu; profitline.hu)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayımlama: 13.07.2018 01:55:00 (TSİ) 

10/07/2018

 

Orbán Erdoğan'ın göreve başlama törenine katıldı

Başbakan Viktor Orbán Pazartesi günü, 24 Haziran'da yeniden seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama  törenine katılmak üzere Ankara'ya gitti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte Orbán'ın “ illiberal demokrasi” nin inşasında bir model olduğunu belirten Erdoğan  geçen yıl referandumda onaylanan çok sayıda yeni yürütme yetkisine sahip olacak.

Népszava, Bulgar cumhurbaşkanlığı Rumen Radev'in törendeki diğer tek AB lideri olduğunu bildirdi. (infostart.hu; nepszava.hu; hirado.hu; origo.hu; 24.hu; in-dex.hu)

 

Mohács köprü ihalesi iptal edildi

Kalkınma Bakanlığı, Mohács'taki yeni bir Tuna köprüsünün tasarımı  ihalesini iptal etti.

Kamu ihale gazetesi Közbeszerzési Éretsíte göre yeni bir köprü projesi Temmuz 2017'de Bakanlık tarafından başlatıldı.

İki şeritli köprünün tasarlanması için teklif verenlerin listesi açıklanmadı. (napi.hu; portfolio.hu; index.hu; 444.hu)

 

Yılın ilk 6 ayında yeni araba satışları arttı

Macaristan'da araç pazarı izleme şirketi Data House’a göre; yılın ilk yarısında satılan araç sayısı  geçen sene aynı döneme göre % 29 arttı ve  yaklaşık 70 bin yeni otomobil satıldı.

Pazar araştırmacısı, satışlardaki hızlı genişlemenin  devam ettiğini belirtti.

Yeni otomobil satışlarında Suzuki ilk sırada yer alırken, onu Ford ve Skoda takip etti.

Modellerle ilgili olarak, Suzuki Vitara 4,157 sıra dışı bir satış rakamı ile liderliğini sürdürdü, ardından aynı otomobil üreticisinin 1.824 ile SX Cross'u, 1.059 ile Dacia Duster, 1.015 ile Opel'in Astra'sı ve 941 satışlı Toyota Yaris takip etti. (Napi.hu)

 

Mapei İnşaat gelirleri hızla büyüyor

İnşaat malzemeleri üreticisi Béla Markovich’in  CEO'su nun Napi'ye yaptığı açıklamada, Mapei'nin gelirleri bir önceki yıla kıyasla % 32 oranında  arttı.

Satışlar bu yıl da  hızla artıyor, ancak bu eğilim gelecek yıl sona erecek, çünkü yeni konut satışları için KDV% 5'ten% 27'ye çıkarılacak, dedi.

Markovich'in altını çizdiği husus zayıflayan forintin, inşaat malzemesi fiyatlarını artıracağı yönündedir. (Napi.hu)

 

 

09/07/2018

 

Szijjártó Macar-Çin işbirliğini övdü

Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Cumartesi günü 16 Orta Doğu Avrupa ülkesi ve Çin' in Sofya 'daki zirve toplantısından sonra  basına verdiği demeçte, Macar-Çin işbirliğinin her alanda genişlemesini sürdürdüğünü, bellirtti.

Başbakan Viktor Orbán başkanlığındaki Macar heyeti ile Başbakan Li Keqiang liderliğindeki Çin heyeti arasında Bulgaristan'ın başkentinde ikili görüşmelerde bulunan Szijjártó, Macaristan ile Çin arasındaki ticaretin geçen yıl yeni seviyelere ulaştığını söyledi.

Szijjártó, Budapeşte-Belgrad demiryolu hattının - iki ülke arasında ve Orta Avrupa ve Çin arasındaki işbirliğinin "bayrak gemisi" olarak tanımladığı modernizasyonun “yolda” olduğunu söyledi.

Sonbaharda Budapeşte, Çin merkez bankası ve 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin toplantısına ev sahipliği yapacak ve aynı zamanda Budapeşte'nin 16 + 1 ülkesinin merkez bankaları arasındaki işbirliğinin gelişimine ev sahipliği yapacağına  da karar verildi.

Ayrıca, ekonomik işbirliği, altyapı geliştirme ve eğitim işbirliğinde uzun vadeli ikili ilişkilerin güçlendirilmesi için bir işbirliği planı oluşturulacağı belirtildi.

Szijjártó, Macaristan'ın bölgedeki Çin'in önde gelen ihracatçısı olduğunu ve en önemli Çin yatırım projelerinin Macaristan'da bulunacağını söyledi.

 

Macar vasıflı çalışan göçü


15-74 yaş aralığında yer alan her 20 Macarlıdan biri, önümüzdeki iki yıl içinde yurtdışına çalışmaya istekli olacağını belirtirken,% 84'ü böyle bir planlarının olmadığını söyledi. Göç etmesi muhtemel olan grup, 20-39 yaşlarındaki bekar erkek ve vasıflı işçiler. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin  46'sı iki yıldan fazla kalmayı  planlıyor ve% 14'ü Macaristan'a dönme niyetinde olmadığını söylüyor.

      

 

 

Bütçe Açığı

Haziran ayında bütçe açığı 233 milyar Ft'ye ulaştı. Bu, Maliye Bakanlığı'ndan gelen hesaplara göre nakit akışı temelli bütçeyi 1.4 trilyon Ft veya  tüm yıl hedefinin% 104.4'üne yükseltti.

Büyüme

Macaristan’ın sanayisindeki büyüme, Nisan’da yıllık % 7,8’e göre Mayıs’ta yıllık % 0.4’e düştü.

 

Yurt dışında daha fazla emekli yaşamaya başladı

Devlet hazinesi MÁK'dan gelirlerini yurt dışına transfer etmesini isteyen emeklilerin sayısı bir yıl önce  34.661 iken bu yıl Ocak ayında bu sayı 36.132 e ulaştı.  Sadece Almanya'ya aktarma talep edenlerin sayısı ise  12.191'den 13.148'e yükseldi. Yurt dışına transfer edilen ortalama emekli aylığı 43.071 Ft'dir. (Penzcentrum.hu)

 

Xiamen'den hızlı yük treni yola çıktı

Çin haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, Xiamen/Çin'den Pazartesi günü 41 konteynerle yola çıkan  yük treni, 17 gün içinde Budapeşte'ye gelecek.

Tren yeni bir rota izliyor ve Xian'da artık durmuyor bu da seyahat süresini üç gün kısaltıyor.

Xiamen ile Budapeşte arasındaki ilk tarifeli tren 19 Ocak'ta ayrıldı. Xiamen  artık  Budapeşte’ de dahil olmak üzere beş Avrupa şehrine doğrudan kargo treni bağlantısı yapmaktadır. (Napi.hu)

 

06/07/2018

 

Otobüs Üreticisi İkarus İflas Başvurusunda bulundu

Otobüs üreticisi İkarus Egyedi Pazartesi günü yaptığı duyuruda iflas koruması başvurusunda bulunduğunu, mali açıdan  sürdürülebilir durumda  olmadığını bildirdi.

 

Forint rekor düşük seviyesinden kurtuldu

Forint Perşembe sabahı Euro başına 325 seviyesinde işlem görmeye başladı ve forint, Euro karşısında en düşük pozisyona düştükten sonra iki hafta sonra da 323'e yükseldi.

Forint dün dolar başına 276 ‘da kaldı.

Alman otomobil ithalatında planlanan ABD ithalat tarifesinin olası bir iptali haberi, ülkedeki Alman otomobil ihracatçılarının yoğun varlığı nedeniyle olumlu bir şekilde etkilendi. (portfolio.hu; napi.hu; hvg.hu

Yayımlama: 11.07.2018 12:09:00 (TSİ) 

FİDEVS üçte iki çoğunluğu kazandı.

İktidar partisi Fidesz, geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerde oyların% 48,9'unu alarak Parlamento'da üçte ikilik çoğunluğunu geri aldı ve dört yıl daha yasama yetkisi elde etti.

2014'e kıyasla yaklaşık% 70'lik daha  yüksek katılım muhalefete  daha fazla oy getirdi ancak kentsel bölgelerdeki muhalefet desteği, kırsal Macaristan'daki Fidesz desteği ile dengelendi.

Fidesz adayları 106 seçim bölgesinden 91'ini alırken, sol kanat 14 ve Jobbik'te sadece 1 de kaldı. Fidesz, 133 üye milletvekilliği ile 199 üyeli mecliste üçte iki çoğunluğa ulaşacak.

Muhalif partilerden Jobbik  oyların % 19,6'sını, (2014'te% 20.2'sini almıştı) , Sosyalist-Diyalog ittifakı % 12.4'ünü ve Demokratik Koalisyon ise % 5,6'sını kazandı.  LMP ise 2014 seçimlerine göre   oylarını % 5,3’ten % 7,0’ya yükseldi.

İlk kez, ulusal bir azınlığın temsilcisine bir koltuk verildi, bu da etnik Almanları temsil eden Imre Ritter oldu.

Başbakan Viktor Orbán, Pazar gecesi büyük bir taraftar topluluğuna kısa bir konuşma yaparak, “Kazandık” dedi. Fidesz'e oy vermiş ve son birkaç yıldır partinin yanında yer alanlara ve yurtdışında “vatanını savunmaya yardım eden” etnik Macarlara teşekkür etti. “Arkamızda büyük bir mücadele var, çok önemli bir zafer kazandık” diyen Viktor Orban  Macaristan'ın henüz olması gereken yerde olmadığını ancak bu yola başlamış olduğunu da ekledi. (valasztas.hu; index.hu; hvg.hu; TV)

 

Party

MPs in old Parliament

MPs in next Parliament

Fidesz-KDNP

131

133

Jobbik

24

26

Socialists

28

20

LMP

5

9

Democratic Coalition

4

8

Independent

3

1

Together

1

1

Dialogue*

1

-

Liberal

1

0

Solidarity for the Republic

1

0

Ethnic German authority

0

1

 

 

 

 

 

 

Macaristan’da İşsizlik Oranı Rekor Düşük Seviyelerde

Macaristan Merkez İstatistik Ofisinin  Çarşamba günü yayımladığı rakamlara göre;  İşsizlik oranı, Aralık-Şubat aylarında da, ilk olarak Kasım-Ocak'ta görülen tüm zamanların en düşük seviyesinde kaldı. Aralık-Şubat döneminde işsizlik oranı, aynı dönemde istihdamın dinamik olarak artmasıyla keskin bir şekilde düştü. İşsiz sayısı bir önceki yıla göre 202.500 seviyesinden 177.700'e düşmüş, işsizlik oranı da % 4,4'ten% 3,8'e düşmüştür.

İstihdam edilenlerin sayısı Aralık-Şubat ayında 4.441.100 iken, bir önceki yıla göre bu rakam 70.000 artış göstermiştir. Bütçe tarafından finanse edilen programlarda istihdam edilenlerin sayısı 40.000'e düştüğü için , özel sektörde açılan işlerin bir sonucu olarak yorumlanmaktadır.

Özel sektörde toplam 4.182,000 kamu sektöründe 164.900, yurt dışında ise 94.100 Macar çalışanı bulunmaktadır. Erkek işsiz  oranı % 4,5'ten% 3'e düşmüştür. Kadın işsiz oranı ise % 4,3'te kalmıştır.  Ortalama işsizlik süresi ise 14,9 aya düşmüştür.  İşsizler arasında% 38'inin bir yıldan fazla işi yoktur. (ksh.hu; ksh.hu; napi.hu; portfolio.hu)

Japon GS Yuasa Batarya Tesisini Kurmaya Başladı

Japon pil üreticisi GS Yuasa, Miskolc'ta inşa edilecek elektrikli araç aküsü fabrikası için Çarşamba günü temelini attı.

Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, hükümetin 8,8 milyar Forint (28,3 milyon Euro) değerindeki bu projeye  465 milyon Forint (1,5 milyon Euro) devlet desteği sağlayacağını söyledi. Szijjártó, Çek Cumhuriyeti ve Almanya'nın da fabrikaya ev sahipliği yapmak için rekabet halinde olduğunu da vurguladı.

 

GS Yuasa, önümüzdeki yıl üretime başlayacak olan Macar tesisinden Avrupa elektrikli otomobil üreticilerine tedarik yapmayı planlıyor.

GS Yuasa International’ın Başkanı Osamu Murao, ilk olarak şirketin, daha sonraki bir aşamada 140.000 m2'ye genişletilebilecek 60.000 m2'lik bir üretim tesisi kuracağını söyledi. (Napi.hu)

 

Macaristan’ın  Dış Ticaret Rakamları

Macaristan Merkez İstatistik Bürosunun geçen cuma günü açıklanan verilerine göre, İthalat % 11 artarak 92.5 milyar € olurken, 2017 yılında İhracat % 8.2 artarak 100.6 milyar avroya yükseldi. Böylece  ihracat, ilk kez 100 milyar € 'yı aştı. İthalat hacim açısından bir önceki yıla göre% 8,2, ihracat% 5,8 arttı. İthalatın ihracattan fazla çıkmasıyla 2016'da 9.7 milyar € 'luk ticaret fazlası, 8.1 milyar €' ya geriledi.

İhracatın% 77'si AB ülkelerine, ithalatın % 76'sı AB ülkelerinden  geldi. (adozona.hu; profitline.hu; hvg.hu; napi.hu; portfolio.hu)

 

ThyssenKrupp 33.5 milyar Forint'lik fabrika açtı

Almanya merkezli otomotiv tedarikçisi ThyssenKrupp, Jászfényszaru'da 33.5 milyar Forint'lik bir maliyetle yeni bir fabrika açtı.

Şirket, yatırım için devlet fonlarından 10.5 milyar Forin fon aldı. ThyssenKrupp burada eksantrik mili ve elektromekanik hidrolik direksiyon üretecek. ThyssenKrupp Danışmanlık Teknolojisi Macaristan CEO'su Marc de Bastos Eckstein, yeşil alan yatırımının  2019 yılına kadar 500 yeni iş yaratacağını söyledi.

Şirket, Macaristan'daki tesislerinde yaklaşık 1.000 çalışan istihdam ediyor. Audi için Győr tesisinde şasi topluyor ve Debrecen'de bir bobin yay ve sabitleyici tesisi bulunuyor.

Şirket 30 Eylül'de sona eren mali yıl boyunca bir önceki yıla göre% 3 artışla 46.6 milyar Forint net satış gösterdi. (profitline.hu; hvg.hu; portfolio.hu; napi.hu)

MOL 3 yerde Güneş Enerji Tesisi kuruyor

Çokuluslu Macar Petrol ve Gaz Şirketi MOL'un işletme Başkanı Sándor Fasimon, Perşembe günü yaptığı açıklamada üç ayrı bölgede toplamda 37 hektarlık alanda güneş santralleri kurmak için birkaç milyar Forint denm daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını  söyledi. Tiszaújváros, Százhalombatta ve Füzesgyarmat'daki inşaatlar bu ay başlayacak ve yıl sonuna kadar tamamlanacak. Bu projenin, yenilenebilir enerji gibi yenilikçi teknolojilerin yaygınlaştırılmasını öngören 2030 Şirket Stratejisi Planının da  bir parçası olduğunu belirtti. (napi.hu; portfolio.hu; karıncu.hu; 24.hu)

Yayımlama: 06.03.2018 04:49:00 (TSİ) 

Ferro-Press devlet sübvansiyonunu kazandı :

Ekonomi Bakanı Mihály Varga, merkez Macar birliğine yaptığı bir ziyarette dün yaptığı açıklamada Ferro-Press’i n, Josseberberny'de bir Ft'lik 1.8 milyar dolarlık genişleme projesi yürüttüğünü ve bunun 490 milyar dolarlık bir hükümet alt yapısı ile desteklendiğini açıkladı.  70 şirketin, 2015-17 yılları arasında 92 milyar Ft'luk toplam kalkınma projeleri için devlet yardımıyla 37 milyar Fronluk bir kaynak aldığını söyledi. Varga, inşaat sektöründeki KOBİ'leri dahil etmek amacıyla 2018'de programın kapsamını genişlettiğinin altını çizdi. Firmanın CEO'su Tibor Bir-gés, Ferro-Press’in  11.500m2'lik bir merkezi depolama tesisini inşa ederek kapasitesini genişlettiği için yeni bir ekipman satın aldığını söyledi. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu; origo.hu)

Tür firması Metyx, hükümetin sübvansiyonunu sevdi:

Çarşamba günü açıklama yapan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó Hükümetin otomobil tedarikçisi Metyx'in Kaposvar 'da bulunan 3.2 milyar Forint (10,3 milyon Euro) modernizasyon projesine 902.5 milyon lira tahsis ettiğini, açıkladı.

Türk şirketinin yaptığı yatırımla, işçiler için iyi bir yaşam standartını güvence altına alacak 182 yüksek katma değerli iş yarattığını da sözlerine ekledi.

 Genişleme, fabrikaya yaklaşık 6.000 m2 ve dört yeni üretim hattı ekledi. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu)

 

Devlet Moda, tasarım sanayilerini koordine edecek :

Macar Resmi gazetesi Magyar Közlöny'de yayınlanan bir karara göre, hükümet moda ve tasarım endüstrisindeki faaliyetleri koordine edecek bir devlet şirketi kuracak. Eyalet şirketi, bu endüstriler için stratejiler geliştirecek, meslektaşlara tavsiyelerde bulunacak ve yerli ve yabancı ülkelerdeki varlığını koordine edecek. Yeni devlet şirketi, devlet turizm ajansı MTÜ'ye bağlı olacak. İki yıl önce, Antal Rogan'ın turizm endüstrisi üzerinde kontrolü ele alıp almayacağı ya da Rogan'ın bariz zaferi ile sona eren Ekonomi Bakanlığı ile kalmaya devam edip etmeyeceği konusunda büyük bir savaş vardı. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu)

 

Kaynaklar: İnternet kaynaklarına yapılan bağlantılar, her yazının sonunda parantez içinde verilmiştir.

 

Yayımlama: 13.02.2015 04:56:00 (TSİ)