Yükleniyor...
İçeriğe atla

FİDEVS üçte iki çoğunluğu kazandı.

İktidar partisi Fidesz, geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerde oyların% 48,9'unu alarak Parlamento'da üçte ikilik çoğunluğunu geri aldı ve dört yıl daha yasama yetkisi elde etti.

2014'e kıyasla yaklaşık% 70'lik daha  yüksek katılım muhalefete  daha fazla oy getirdi ancak kentsel bölgelerdeki muhalefet desteği, kırsal Macaristan'daki Fidesz desteği ile dengelendi.

Fidesz adayları 106 seçim bölgesinden 91'ini alırken, sol kanat 14 ve Jobbik'te sadece 1 de kaldı. Fidesz, 133 üye milletvekilliği ile 199 üyeli mecliste üçte iki çoğunluğa ulaşacak.

Muhalif partilerden Jobbik  oyların % 19,6'sını, (2014'te% 20.2'sini almıştı) , Sosyalist-Diyalog ittifakı % 12.4'ünü ve Demokratik Koalisyon ise % 5,6'sını kazandı.  LMP ise 2014 seçimlerine göre   oylarını % 5,3’ten % 7,0’ya yükseldi.

İlk kez, ulusal bir azınlığın temsilcisine bir koltuk verildi, bu da etnik Almanları temsil eden Imre Ritter oldu.

Başbakan Viktor Orbán, Pazar gecesi büyük bir taraftar topluluğuna kısa bir konuşma yaparak, “Kazandık” dedi. Fidesz'e oy vermiş ve son birkaç yıldır partinin yanında yer alanlara ve yurtdışında “vatanını savunmaya yardım eden” etnik Macarlara teşekkür etti. “Arkamızda büyük bir mücadele var, çok önemli bir zafer kazandık” diyen Viktor Orban  Macaristan'ın henüz olması gereken yerde olmadığını ancak bu yola başlamış olduğunu da ekledi. (valasztas.hu; index.hu; hvg.hu; TV)

 

Party

MPs in old Parliament

MPs in next Parliament

Fidesz-KDNP

131

133

Jobbik

24

26

Socialists

28

20

LMP

5

9

Democratic Coalition

4

8

Independent

3

1

Together

1

1

Dialogue*

1

-

Liberal

1

0

Solidarity for the Republic

1

0

Ethnic German authority

0

1

 

 

 

 

 

 

Macaristan’da İşsizlik Oranı Rekor Düşük Seviyelerde

Macaristan Merkez İstatistik Ofisinin  Çarşamba günü yayımladığı rakamlara göre;  İşsizlik oranı, Aralık-Şubat aylarında da, ilk olarak Kasım-Ocak'ta görülen tüm zamanların en düşük seviyesinde kaldı. Aralık-Şubat döneminde işsizlik oranı, aynı dönemde istihdamın dinamik olarak artmasıyla keskin bir şekilde düştü. İşsiz sayısı bir önceki yıla göre 202.500 seviyesinden 177.700'e düşmüş, işsizlik oranı da % 4,4'ten% 3,8'e düşmüştür.

İstihdam edilenlerin sayısı Aralık-Şubat ayında 4.441.100 iken, bir önceki yıla göre bu rakam 70.000 artış göstermiştir. Bütçe tarafından finanse edilen programlarda istihdam edilenlerin sayısı 40.000'e düştüğü için , özel sektörde açılan işlerin bir sonucu olarak yorumlanmaktadır.

Özel sektörde toplam 4.182,000 kamu sektöründe 164.900, yurt dışında ise 94.100 Macar çalışanı bulunmaktadır. Erkek işsiz  oranı % 4,5'ten% 3'e düşmüştür. Kadın işsiz oranı ise % 4,3'te kalmıştır.  Ortalama işsizlik süresi ise 14,9 aya düşmüştür.  İşsizler arasında% 38'inin bir yıldan fazla işi yoktur. (ksh.hu; ksh.hu; napi.hu; portfolio.hu)

Japon GS Yuasa Batarya Tesisini Kurmaya Başladı

Japon pil üreticisi GS Yuasa, Miskolc'ta inşa edilecek elektrikli araç aküsü fabrikası için Çarşamba günü temelini attı.

Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, hükümetin 8,8 milyar Forint (28,3 milyon Euro) değerindeki bu projeye  465 milyon Forint (1,5 milyon Euro) devlet desteği sağlayacağını söyledi. Szijjártó, Çek Cumhuriyeti ve Almanya'nın da fabrikaya ev sahipliği yapmak için rekabet halinde olduğunu da vurguladı.

 

GS Yuasa, önümüzdeki yıl üretime başlayacak olan Macar tesisinden Avrupa elektrikli otomobil üreticilerine tedarik yapmayı planlıyor.

GS Yuasa International’ın Başkanı Osamu Murao, ilk olarak şirketin, daha sonraki bir aşamada 140.000 m2'ye genişletilebilecek 60.000 m2'lik bir üretim tesisi kuracağını söyledi. (Napi.hu)

 

Macaristan’ın  Dış Ticaret Rakamları

Macaristan Merkez İstatistik Bürosunun geçen cuma günü açıklanan verilerine göre, İthalat % 11 artarak 92.5 milyar € olurken, 2017 yılında İhracat % 8.2 artarak 100.6 milyar avroya yükseldi. Böylece  ihracat, ilk kez 100 milyar € 'yı aştı. İthalat hacim açısından bir önceki yıla göre% 8,2, ihracat% 5,8 arttı. İthalatın ihracattan fazla çıkmasıyla 2016'da 9.7 milyar € 'luk ticaret fazlası, 8.1 milyar €' ya geriledi.

İhracatın% 77'si AB ülkelerine, ithalatın % 76'sı AB ülkelerinden  geldi. (adozona.hu; profitline.hu; hvg.hu; napi.hu; portfolio.hu)

 

ThyssenKrupp 33.5 milyar Forint'lik fabrika açtı

Almanya merkezli otomotiv tedarikçisi ThyssenKrupp, Jászfényszaru'da 33.5 milyar Forint'lik bir maliyetle yeni bir fabrika açtı.

Şirket, yatırım için devlet fonlarından 10.5 milyar Forin fon aldı. ThyssenKrupp burada eksantrik mili ve elektromekanik hidrolik direksiyon üretecek. ThyssenKrupp Danışmanlık Teknolojisi Macaristan CEO'su Marc de Bastos Eckstein, yeşil alan yatırımının  2019 yılına kadar 500 yeni iş yaratacağını söyledi.

Şirket, Macaristan'daki tesislerinde yaklaşık 1.000 çalışan istihdam ediyor. Audi için Győr tesisinde şasi topluyor ve Debrecen'de bir bobin yay ve sabitleyici tesisi bulunuyor.

Şirket 30 Eylül'de sona eren mali yıl boyunca bir önceki yıla göre% 3 artışla 46.6 milyar Forint net satış gösterdi. (profitline.hu; hvg.hu; portfolio.hu; napi.hu)

MOL 3 yerde Güneş Enerji Tesisi kuruyor

Çokuluslu Macar Petrol ve Gaz Şirketi MOL'un işletme Başkanı Sándor Fasimon, Perşembe günü yaptığı açıklamada üç ayrı bölgede toplamda 37 hektarlık alanda güneş santralleri kurmak için birkaç milyar Forint denm daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını  söyledi. Tiszaújváros, Százhalombatta ve Füzesgyarmat'daki inşaatlar bu ay başlayacak ve yıl sonuna kadar tamamlanacak. Bu projenin, yenilenebilir enerji gibi yenilikçi teknolojilerin yaygınlaştırılmasını öngören 2030 Şirket Stratejisi Planının da  bir parçası olduğunu belirtti. (napi.hu; portfolio.hu; karıncu.hu; 24.hu)

Yayımlama: 06.03.2018 04:49:00 (TSİ) 

Ferro-Press devlet sübvansiyonunu kazandı :

Ekonomi Bakanı Mihály Varga, merkez Macar birliğine yaptığı bir ziyarette dün yaptığı açıklamada Ferro-Press’i n, Josseberberny'de bir Ft'lik 1.8 milyar dolarlık genişleme projesi yürüttüğünü ve bunun 490 milyar dolarlık bir hükümet alt yapısı ile desteklendiğini açıkladı.  70 şirketin, 2015-17 yılları arasında 92 milyar Ft'luk toplam kalkınma projeleri için devlet yardımıyla 37 milyar Fronluk bir kaynak aldığını söyledi. Varga, inşaat sektöründeki KOBİ'leri dahil etmek amacıyla 2018'de programın kapsamını genişlettiğinin altını çizdi. Firmanın CEO'su Tibor Bir-gés, Ferro-Press’in  11.500m2'lik bir merkezi depolama tesisini inşa ederek kapasitesini genişlettiği için yeni bir ekipman satın aldığını söyledi. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu; origo.hu)

Tür firması Metyx, hükümetin sübvansiyonunu sevdi:

Çarşamba günü açıklama yapan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó Hükümetin otomobil tedarikçisi Metyx'in Kaposvar 'da bulunan 3.2 milyar Forint (10,3 milyon Euro) modernizasyon projesine 902.5 milyon lira tahsis ettiğini, açıkladı.

Türk şirketinin yaptığı yatırımla, işçiler için iyi bir yaşam standartını güvence altına alacak 182 yüksek katma değerli iş yarattığını da sözlerine ekledi.

 Genişleme, fabrikaya yaklaşık 6.000 m2 ve dört yeni üretim hattı ekledi. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu)

 

Devlet Moda, tasarım sanayilerini koordine edecek :

Macar Resmi gazetesi Magyar Közlöny'de yayınlanan bir karara göre, hükümet moda ve tasarım endüstrisindeki faaliyetleri koordine edecek bir devlet şirketi kuracak. Eyalet şirketi, bu endüstriler için stratejiler geliştirecek, meslektaşlara tavsiyelerde bulunacak ve yerli ve yabancı ülkelerdeki varlığını koordine edecek. Yeni devlet şirketi, devlet turizm ajansı MTÜ'ye bağlı olacak. İki yıl önce, Antal Rogan'ın turizm endüstrisi üzerinde kontrolü ele alıp almayacağı ya da Rogan'ın bariz zaferi ile sona eren Ekonomi Bakanlığı ile kalmaya devam edip etmeyeceği konusunda büyük bir savaş vardı. (magyarhirlap.hu; magyaridok.hu)

 

Kaynaklar: İnternet kaynaklarına yapılan bağlantılar, her yazının sonunda parantez içinde verilmiştir.

 

Yayımlama: 13.02.2015 04:56:00 (TSİ)