Yükleniyor...
İçeriğe atla

Çek merkez bankası (CNB), bankalar için karşı konjonktürel sermaye tamponunu Salı günü 25 baz puan artırarak yüzde 1,50'ye yükseltti. Bu da bankaların ekonomideki herhangi bir bozulmaya karşı direncini güçlendirdi.

Artış 1 Temmuz 2019'da yürürlüğe girecek.

Banka, düşük faiz oranlarının ortasında bir kredi patlaması yaşanması için 2017 yılında% 0,5 oranında etkili bir oran belirlemesinden bu yana arabayı iki kez artırdı.

Banka, söz konusu tedbirin, bankaların ekonomik durumdaki bozulmaya karşı artan kırılganlık ve "daha kötü zamanlar" için tampon oluşturmalarına duyulan ihtiyaçtan kaynaklandığını belirtti.

Yayımlama: 13.06.2018 06:27:00 (TSİ) 

Çek merkez bankası bir kriz durumunda finansal sistemin istikrarını bozabileceğine inandığı bir fiyat kredisi spiralden kaçınmak için Salı günü ipotek piyasasında yeni frenler sundu.

Banka, ilk kez bankaların ipotekleri sadece teminat değerine değil, aynı zamanda borçluların gelirine de sınırlamalarını tavsiye etti. Bu, bazı Çeklere kredi erişimini sınırlandırabilecek bir adımdı.

Ekim ayı itibariyle, konut kredisi dahil olmak üzere bir ipotek başvuru sahibinin borcu, yıllık gelirinin dokuz katını aşamaz. Aynı zamanda, borç ödemeleri net gelirlerinin yüzde 45'ini aşamaz.

Yayımlama: 13.06.2018 06:25:00 (TSİ) 

Çek İstatistik Ofisi tarafından yayınlanan verilere göre, tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 2,2 oranında artmıştır.

Artış, ağırlıklı olarak et, meyve ve sebze olmak üzere daha yüksek gıda ürünleri ve yakıt fiyatları ile gerçekleşti.

Telekomünikasyon hizmetleri ve giyim fiyatları yıllık olarak düştü. Enflasyon ikinci ayda art arda büyüyor.

Yayımlama: 12.06.2018 01:03:00 (TSİ) 

Škoda Auto, üretim sürecinin dijitalleşmesini ilerletiyor. Şu andan itibaren, Çek otomobil üreticisi Vrchlabí bileşen tesisinde tam otonom, kendi kendine öğrenen bir taşıma robotu kullanıyor.

Bu robot, tesis boyunca yolculuğunun önündeki engelleri tanımak ve rotasını planlarken çevredeki diğer bilgileri de dahil etmeyi başarıyor. Gerekirse, her zaman hedefine olabildiğince çabuk ulaşmak için rotasını değiştiriyor. Böylelikle iş yerinde güvenliği ve tesisdeki nakil işlemlerinin verimliliğini daha da artırmaya katkıda bulunuyor.

Yayımlama: 12.06.2018 01:01:00 (TSİ) 
Geçen yıl Çek Cumhuriyeti'ni ziyaret eden bir milyondan fazla turist Airbnb ile geldi. Bu sayı bir önceki yıla oranla yüzde 50'nin üzerinde bir artışa demek. Prag dışındaki bölgelerdeki Airbnb yolcularının sayısı, yüzde 108 oranında daha da artmıştır. Veriler, Airbnb'de politika araştırması başkanı Anita Roth tarafından Çarşamba günü yayınlandı.
Yayımlama: 11.06.2018 05:58:00 (TSİ) 
İnternet bankacılığını kullanan Çeklerin sayısı son on yıl içinde hızla arttı. Çek Cumhuriyeti'ndeki Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan verilere dayanarak, 2008 yılında Çek Cumhuriyeti'nin sadece yüzde 12'sinin internet üzerinden ödemelerini yaptığı, geçen yıl ise yüzde 57 olduğu bildirildi
Yayımlama: 11.06.2018 04:47:00 (TSİ) 
Merkez bankası başkan yardımcısı Mojmir Hampl Perşembe günü yayınlanan bir röportajda, ekonominin aşırı ısınmanın etkilerini hissetmesi nedeniyle, Çek Cumhuriyeti'nin Çek Cumhuriyeti faiz oranının yüzde 1'in üzerinde olması gerektiğini söyledi. "Ekonominin aşırı ısındığını hissettiğimiz ve aynı zamanda da 1 (yüzde) 'in altında olan taban oranına sahip olduğumuz bir durum eşi görülmemiş" diyordu
Yayımlama: 08.06.2018 01:45:00 (TSİ) 

Polonyalıların Polonya'daki süpermarketlerdeki malları Slovaklar ve Çekler'den daha iyi olarak değerlendirmelerine rağmen, Slovakların ve Çeklerin yaklaşık yüzde 70'i Polonya'yı düşük kaliteli gıda ürünlerinin en fazla ihracatçısı olarak etiketliyor. Bu, Orta Avrupa'daki gıda kalitesine odaklanan sosyolojik bir araştırmanın sonuçlarına dayanan Slovak Ulusal Paneli tarafından yürütülen bir araştırma projesinin sonucudur.

SITA haber dokümanı, anketin ayrıca, görüşme yapılan Slovakların yüzde 75'inin ve Çeklerin yüzde 70'i için orjinin gıda alımında önemli bir yere sahip olduğunu da gösterdi. Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da bulunan 2.400 katılımcıdan oluşan örneklem araştırması, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nde Polonya yemeklerinin imajının çok kötü olduğunu gösterdi. En kötü kalite notu, 5 üzerinden 3.7 (5 = en kötüsü), yumurta ve yumurta ürünleri 3,5 puanla benzer şekilde puan aldı.

Yayımlama: 08.06.2018 01:36:00 (TSİ) 

Ticaret fazlası Nisan ayında bir önceki yıla göre genişledi. 2017 yılında aynı dönemden 3,8 milyar daha fazla olan 15,8 milyar krona tırmandı.

Fazlalığı besleyen temel faktörler otomobil, makine ve elektrikli ekipman ihracatıydı. Fazlalıktaki ana düşüşler, artan kimyasal ve kok ithalatından kaynaklandı.

Bu sene şimdiye kadar Çek ticaret fazlası 73,6 milyar kron seviyesinde bulunuyor. İstatistik Ofisi, genel eğilimin ihracatı ve durgunlaşan ithalatı azaltmak olduğunu söyledi.

Yayımlama: 07.06.2018 01:45:00 (TSİ) 

Çek Cumhuriyeti, politikacıların yolu gevşetmesiyle Avrupa'da Çin yatırımı için bir sıçrama tahtası olarak seçildi. 

Çin enerji şirketi CEFC, J & T Finans grubunun 11.5 milyar Çek kronu (yani 445 milyon Euro) değerinde bir borçla Çek Cumhuriyeti'nde on milyarlarca Çek kronuna yatırım yaptı ve devralmalar ve tweetler, J & T'nin finansörleri son haftalarda borcu geri kazanma girişiminde bulundular.

Bu da Çinli firmaların Avrupa pazarına girme çabalarındaki başarısızlık hikayesi. Çinliler çok fazla serbest sermayeye sahipler ve bir yere yatırmaları gerekiyor. Onlar için Avrupa ilginç ihracat fırsatı. Genişlemek için yerel bir ortağa ihtiyaçları var ve J & T, emlak ve finans piyasalarında önemli bir oyuncu.

“Çin, Çek Cumhuriyeti'ni Almanya'ya coğrafi yakınlığı sayesinde AB'ye açılan bir kapı olarak seçti. Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Çin arasındaki son derece iyi ilişkiler de kesinlikle yardımcı oldu, ”diyor analist Bisnode firmasının sözcüsü Petra Štepánová. Çek cumhurbaşkanı Miloš Zeman, Çek Cumhuriyeti'ne yaptıkları yatırım için Çin'i şahsen ziyaret etti. CEFC'nin eski başkanı Ye Jianming bile Zeman’ın danışmanı olarak görev yaptı.

Alışveriş çılgınlığı
CEFC'nin Çek Cumhuriyeti'ndeki varlıkları:

J & T Finans Grubu'nda yüzde 9,9 pay

Slavia Praha futbol kulübünde yüzde 60 pay

Seyahat Servisi havacılık şirketinin stokunun yüzde 49,9'u

Invia.cz seyahat acentesinde azınlık payı

Pivovary (bira fabrikası) Lobkowicz Grubunda çoğunluk payı

mühendislik şirketi Žďas Žďár nad Sázavou

Mandarin Oriental Hotel, eski Živnobanka binası, Hradčany'deki Martinický Sarayı ve Florentinum idari kompleks gibi Prag'ın merkezinde birçok lüks otel ve bina

Ayrıca medya firmaları Médea Group ve Empresa Media'ya da yatırım yaptılar.

2015 yılında Çek pazarına sunulmasından bu yana, CEFC alım için büyük bir açlık sergiledi. Havayolları ve seyahat acentelerinden, futbol (futbol) kulübüne, mühendislik işlerine ve Prag'ın merkezindeki lüks ve lüks otellere kadar birçok şirkete yatırım yaptılar. Çek Cumhuriyeti'nde CEFC şu anda 4.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

Ancak, Çek firmalarını satın almak firma için yeterli değildi ve Rus şirketi Rosnefť'de hisse satın almaya hazırlanıyorlardı. Bu anlaşma için J & T'den neredeyse yarım milyar euro borç aldılar. Ancak satın alma gerçekleşmedi ve Çinli firma parayı başka yerlerde kullandı - J & T’nin iddialarına göre - kredi sözleşmesini ihlal etti.

Çek Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Slovak finansörleri olarak J & T, birçok CEFC firmasına girdi ve orada çalışanlarını kurdu. Bu, diğer hissedarların protestolarına rağmen, düşmanca bir devralmaya (yani şirketin hisselerinin önemli bir yüzdesini kazanma girişimi) dönüştü. Bunun nedenlerinden biri borçlu şirkete karşı iddialarından korkmalarıydı.

Anlaşmazlığı çözme
Düşmanca ele geçirme sonrasında, Twitter'da CEFC ve J & T arasında bir görüş alışverişi yapıldı. CEFC Avrupa’nın yönetim kurulu üyelerinden biri olan Jaroslav Tvrdík, Çin’in J & T’yi ödemek istediğini, ancak ikincisinin parayı sebepsiz olarak kabul etmeyi reddettiğini iddia etti. Öte yandan J & T Finans Grubu CEO'su Patrik Tkáč, paranın istediklerini ancak CEFC'nin ödemek istemediklerini yazdılar.

Yayımlama: 07.06.2018 01:27:00 (TSİ) 
Çek merkez bankası (CNB) Başkanının beklenenden daha erken artabileceğini söylemesi üzerine fazla vakit geçmeden Salı günü Kron tekrar yükselişe geçti, Öte yandan, Orta Avrupa'nın diğer para birimleri de çoğunlukla euro bölgesinin İtalya'nın geleceği ile ilgili endişeler nedeniyle ateş açtı. Fakat Polonya zlotisi, başlangıçta yükselişe geçtikten sonra, dolar karşısında sertleşmeye başladı ve euro karşısında üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
Yayımlama: 06.06.2018 05:41:00 (TSİ) 
Maliye Bakanlığı, piyasalara ilişkin yıllık raporunda Salı günü yaptığı açıklamada, Çek mali piyasasının 2017 yılında yüzde 9,7 oranında artarken, finansal ürünlerdeki para hacmiyle ya da nakit olarak 6.13 trilyon tona yükseldiğini söyledi.
Yayımlama: 06.06.2018 05:37:00 (TSİ) 
Çek Cumhuriyeti'nde geçen yıla göre ücretler yükseldi. Çek Cumhuriyeti İstatistik Ofisi'ne göre, 2018'in ilk çeyreğinde, tam zamanlı eşdeğer (FTE) çalışan başına aylık brüt aylık nominal ücret, 2017 yılının aynı dönemine göre CZK 2,385 veya% 8.6 daha fazla olan CZK 30.265 oldu.
Yayımlama: 06.06.2018 05:33:00 (TSİ) 

Avrupa Birliği'nin en düşük işsizlik oranıyla karşı karşıya kalan Çek şirketleri, 10.6 milyonluk ülkede ikramiyeler ve daha yüksek maaşlar ile mümkün olan engin bedeller ile mücadele ediyor. Ülkenin en büyük şemsiye birliğinin başı olan Josef Stredula'ya göre, iş gücü maliyeti, daha zengin Batı'dakilerin çok altında olduğu için birkaç yıl daha devam edecek.

Orta vadede, kesinlikle önümüzdeki üç ya da dört yılda, reel ücret artışının yüzde 3 'ten yüzde 5' e kadar olması bekleniyor

Yayımlama: 31.05.2018 04:42:00 (TSİ) 

Çek hükümeti, para değişimi kurallarında bazı değişiklikleri onayladı ve bunlar halkın yararına olacak. En önemlisi, insanlar anlaşmanın elverişsiz olduğunu fark ederse paralarını geri alma şansına sahip olacaklar.

Kambiyo Yasası'nda yapılan değişikliğin hâlâ Meclis'in her iki meclisini de geçmesi ve cumhurbaşkanı tarafından imzalanması gerekiyor. Geçerse, yayınlanmasından üç ay sonra geçerlilik kazanacaktır.

Değişim yerlerinin düzenlenmesinin zayıf durumu, Prag'a kötü bir itibar kazandıran süregelen bir konu olmuştur. Bu konu, kısa bir süre önce YouTube'da Dürüst Rehber adı altında yayınlanan Janek Rubeš tarafından çokça izlenen bir dizi videoda ortaya çıkarıldı. Hükümeti harekete geçmeye çağırdı ve insanlar için tuzaklardan daha fazla haberdar olmaları için.

Başbakan Andrej Babiš (ANO), değişikliğin sorunların çözülmesine yardımcı olması gerektiğini söyledi: “Bu değişimin, ülkemizin ve her şeyden önce Prag'ın başkenti olan turistlerin itibarını arttırmaya kesinlikle yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi. hükümet web sitesi.

Yayımlama: 31.05.2018 04:39:00 (TSİ) 

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš Brno'daki Re: Publika festivalinin açılış gününde Euro'ya geçilmesi hususundaki olumsuz görüşlerini tekrarladı.

Ne tür bir AB istediğimiz başlıklı bir tartışmada konuşan Başbakan, avroya katılmanın bir öncelik olmadığını ve Çek para biriminden memnun olduğunu söyledi.

Sorunların olması durumunda başbakan, geçmişte faydalı olduğunu kanıtlayan Ulusal Bankanın müdahalesine güvendiğini söyledi.

Babiš, Yunanistan ve İtalya örneğinde ortak paranın umursamaz bir deney olduğunu belirtti.

Yayımlama: 29.05.2018 04:34:00 (TSİ) 

Çek Cumhuriyeti'ndeki daire fiyatları yüzde 15 civarında fırladı. Çek Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Jiří Rusnok, idnes.cz haber sitesine verdiği demeçte. merkez bankasının konut piyasasında fiyatlar üzerinde sıkı durduğunu ve ipoteklerin hanelere verilen tüm kredilerin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturduğunu söyledi.

Bay Rusnok, konuyu 12 Haziran'daki bir basın toplantısında daha ayrıntılı olarak ele alacağını söyledi.

Yayımlama: 29.05.2018 04:30:00 (TSİ) 
PRAG: Çek Merkez Bankası BaşkanıJiri Rusnok Pazartesi günü haber sitesi idnes.cz ile yapılan canlı röportajda,  geçen hafta Kronun 2018'deki en düşük seviyelerine düşmesinden sonra takdir yükselme eğilimine dönmesini bekliyoruz dedi. 
Yayımlama: 29.05.2018 04:17:00 (TSİ) 

Daily News'in verdiği habere göre Kadife Devrimi'nin en büyük Çek ticaret başarı öykülerinden biri, Student Agency satışa sunuldu.

Havayolu ve otobüs bileti satıcısı olan Öğrenci Ajansı, 1996 yılında işadamı Radim Jančura tarafından kuruldu ve pazardaki en büyük şirketlerden biri haline geldi.

Demir perdenin sona ermesiyle, Çeklerin birçoğunun tatmak istediği özgürlüklerden biri oldu ve Batı Avrupa'ya ve diğer ülkelere otobüs bileti ve havayolu turları onu uygun fiyatlı hale getirmenin bir yoluydu. Öğrenci Ajansı bunun için para kazandı ve Çek tek kullanımlık gelir yükseldi ve uzak yerlere yurtdışı gezileri gittikçe daha uygun hale geldi.

Daily News, bilgilerini potansiyel yatırımcılar için hazırlanan bir belgeye dayandırıyor. Öğrenci Ajansı için talep fiyatının son ciro rakamlarına göre yaklaşık 1.0 milyar kron olabileceğini söylüyor. Geçtiğimiz yıl, şirket yaklaşık 175 çalışanı ile 18 milyon avroya ulaştı.

Yayımlama: 25.05.2018 01:30:00 (TSİ) 

En büyük Çek çelik üreticilerinden Třinecké Železárny ve ArcelorMittal Ostrava'nın arasındaki evliliğin ilk adımları atılmaya başlandı. 

Çelik ÜreticisiTřinecké Železárny, Çek çelik üreticisi ArcelorMittal Ostrava'nın satış detaylarını sorduğunu doğruladı.

ArcelorMittal Ostrava, varlıkları için gösterge niteliğindeki teklifi haftanın sonuna kadar bekliyor. Daha sonra, bağlayıcı teklifler sunmak için temel olarak daha detaylı bilgi verilecek şirketler seçilecektir.

ArcelorMittal Ostrava’nın satışı, dünya çapındaki Arcelor Steel imparatorluğunun bir parçası olan diğer beş Avrupa tesisinin yanı sıra İtalyan çelik üreticisi ILVA’yı devralma şartlarının bir parçası olarak Avrupa Komisyonu tarafından sipariş edildi.

Komisyon, AB pazarında çelik üretim rekabeti sağlamak amacıyla elden çıkarmalara teklif vermiş ve yeni alıcıların tek başına çelik tesislerini çalıştırabilecekleri ve uzun vadeli operasyonlarına yönelik bir stratejiye sahip olup olmadıklarına yakından bakacaktır. Brüksel’deki rekabet yetkilileri, satışların yıl sonuna kadar tamamlanmasını istiyor.

Třinecké Železárny ve ArcelorMittal Ostrava, Çek pazarındaki en büyük çelik üreticilerinden biridir. ArcelorMittal Ostrava'nın yıllık çelik üretim kapasitesi yaklaşık 3.0 milyon ton. 2016 yılında, Třinecké Železárny, 2,6 milyon tondan fazla ham çelik üretti.

Yayımlama: 25.05.2018 01:26:00 (TSİ) 
Sayfa 1 / 10ÖncekiSonraki